torsdag, 19 mars 2020 10:56

Ringeriksbanen skyves ut i tid

Skrevet av
Ingen vei - intet kryss Ingen vei - intet kryss Tegning: Bane Nor

I tilknytning til nasjonal transportplan 2022-2033 har Jernbanedirektoratet og Bane Nor tatt for seg prioriteringer i jernbanesektoren.

Vi har sakset litt fra denne rapporten:

.."Sammenlignet med ambisjoner for realisering av nytt togtilbud i NTP 2018–2029, vil den tekniske rammen først og fremst føre til at noe av tilbudsutviklingen skyves ut i tid. Dette gjelder eksempelvis
for Indre InterCity Dovre- og Østfoldbanen, samt for Ringeriksbanen.


Reisetidsinnkorting Oslo–Bergen og effektivt kollektivtilbud til Ringeriksregionen

I første seksårsperiode prioriteres kortere kjøretid Oslo–Hønefoss–Bergen ved oppstart av Ringeriksbanen, i begge rammer. Reisetidsreduksjonen som følger av en ny forbindelse mellom Oslo og Hønefoss vil ha stor effekt for togets markedsandel på de lange reisene mellom Oslo og Bergen, og også gjøre det mulig å øke antallet avganger uten at materiellbehovet øker."

Når planleggerne her snakker om "første seksårsperiode", regner de fra 2022. Det betyr innen 2028.

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 8 / 2026

21-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 8 / 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra timer til år – aktor vil bevise at Høiby utsatte Haukland for et fryktregime…

20-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Fra timer til år – aktor vil bevise at Høiby utsatte Haukland for et fryktregime

Etter tre uker med fokus på påståtte voldtekter skifter rettssaken mot Marius Borg Høiby tema. Nå skal forholdet til ekskjæresten Nora Haukland belyses.

Les mer i RingeriksAvisa

Eks-prins Andrew pågrepet av politiet

19-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eks-prins Andrew pågrepet av politiet

Andrew Mountbatten-Windsor, bror av Storbritannias kong Charles, er pågrepet for misbruk av et offentlig embete.

Les mer i RingeriksAvisa

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bi…

19-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bilder

Storbritannia kommer framover til å kreve at teknologigiganter fjerner intime bilder som er lagt ut uten samtykke innen 48 timer, eller risikere store bøter.

Les mer i RingeriksAvisa