onsdag, 13 mai 2020 08:05

Ap krever svar etter utsettelse av Ringeriksbanen

Skrevet av
Ringeriksbanen en fjern drøm: Sverre Myrli og Arbeiderpartiet vil ha svar om framdriften i intercityprosjektet på Østlandet. Ringeriksbanen en fjern drøm: Sverre Myrli og Arbeiderpartiet vil ha svar om framdriften i intercityprosjektet på Østlandet. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix

Regjeringen har mistet kontrollen over jernbanesatsingen på Østlandet, mener Arbeiderpartiet, som vil ha en full gjennomgang.

I revidert nasjonalbudsjett foreslår regjeringen å utsette byggingen av dobbeltspor mellom Oslo og Hamar på ubestemt tid.

– Norges største jernbanesatsing er bygging av dobbeltspor på Østlandet, men dette arbeidet utsettes og utsettes. Regjeringen har nå åpenbart mistet kontrollen, og det er nødvendig at vi får en gjennomgang av hva som faktisk skjer med prosjektet, sier Arbeiderpartiets transportpolitiske talsperson, Sverre Myrli.

Samtidig kuttes planleggingsarbeidet på Ringeriksbanen med 278 millioner kroner. Myrli kaller kuttet overraskende og krever svar på hva det vil bety for fremdriften.

– Planene om å bygge dobbeltspor på Østlandet til Halden, Lillehammer, Skien og Hønefoss virker nå bare som en fjern drøm. Til og med til Hamar og Fredrikstad virker det hele nå uvisst. Prosjektet ser ut til å rakne i alle sømmer, og regjeringen mangler både retning, ambisjon og vilje, sier Myrli.

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Ny partner inn i Advokatfirmaet Buttingsrud DA

25-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advokatfirmaet Buttingsrud DA på Hvervenmoen har fått ny deltaker. Ifølge registrerte endringer i Foretaksregisteret datert 24.02.2026 er Advokat Guro Trillhus tatt opp som partner i selskapet.

Les mer i RingeriksAvisa

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

24-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

Tidligere statsminister Thorbjørn Jagland ble for en uke siden innlagt på sykehus. Presset i forbindelse med Epstein-avsløringene kan ha blitt for stort. Du kan lese hele saken hos iNyheter

Les mer i RingeriksAvisa

Haukland sier hun tryglet kronprinsparet: – Ser dere ikke at han trenger hjelp?…

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Haukland sier hun tryglet kronprinsparet: – Ser dere ikke at han trenger hjelp?

Nora Haukland sier Marius Borg Høiby hadde det vanskelig i tiden etter at det ble slutt mellom dem. På et tidspunkt skal hun ha bønnfalt kronprinsparet om hjelp.

Les mer i RingeriksAvisa

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa