fredag, 02 mars 2018 12:34

Banemøte i Oslo

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Banemøte i Oslo Foto: hoyre.no

Onsdag 28. februar møtte representanter for Hole og Ringerike Høyre statssekretær Anders B Werp i Samferdselsdepartementet og statssekretær Lars Jacob Hiim i Kommunal og Moderniseringsdepartementet for å diskutere byggingen av Ringeriksbanen og fellesprosjektet med ny E-16.

Fra Ringerike Høyre deltok gruppeleder Runar Johansen, leder politisk utvalg Inger Kammerud og leder Nils Helle, og fra Hole Høyre deltok ordfører Per R Berger.

Det var to godt orienterte statssekretærer som møtte opp, og sentrale forhold knyttet til utbyggingen ble gått i gjennom. Prosjektet er så langt i rute og man fikk det inntrykket at det er en kompetent og kraftfull prosjektorganisasjon i arbeid. Ringeriksbanen er ikke bare en IC-linje til Oslo, men også en viktig del av forkortelsen av reisetiden mellom Oslo og Bergen.

For folkene fra Ringeriksregionen var det viktig å få frem at forslaget om å bygge stasjon på Sollihøgda under Avtjerna-området ville endre prosjektet fra en regionløsning til en forstads/T-banelinje. Dette mente man ikke var hensiktsmessig, hverken som IC-linje eller som regionjernbane mellom Oslo og Bergen. I tillegg påpekte delegasjonen at det er en rekke geologiske og tekniske forhold som vil fordyre og vanskeliggjøre en slik løsning.

Hole og Ringerike Høyre hadde fokus på at den eksisterende fremdriftsplanen for bane og veiutbyggingen opprettholdes, slik at kommunene og lokalsamfunnet kan planlegge, regulere og investere for å høste nytten av de kommende samferdselsprosjektene.

Statssekretærene ble invitert til Hønefoss for å delta i et åpent møte om temaet, noe Høyre håper kan la seg gjøre i mars eller april.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Ingen skadet i trafikkulykke på Soknedalsveien

17-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

To personbiler kolliderte på Soknedalsveien i Ringerike mandag ettermiddag. Til sammen sju personer var involvert i ulykken. Nødetatene rykket ut like før klokken 16. Ifølge politiet var alle de involverte ute...

Les mer i RingeriksAvisa

Ny «Team Bachstad»-sesong – åpner for flere reiseeventyr

17-07-2025 Film NTB - avatar NTB

Ny «Team Bachstad»-sesong – åpner for flere reiseeventyr

NRKs seerfavoritt «Team Bachstad» er fredag tilbake med splitter ny sesong. NRK-duoen har antydet at dette var siste reise, men åpner nå for flere turer.

Les mer i RingeriksAvisa

Solkremskandale avblåst: Forbrukerrådet brukte solfaktor fra i fjor

17-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Solkremskandale avblåst: Forbrukerrådet brukte solfaktor fra i fjor

Forbrukerrådet ba i juni om omsetningsforbud for fire solkremer som kom dårlig ut i en test. Mattilsynet mener imidlertid det ikke er grunnlag for forbud.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt: – Det gjør vondt i hjertet

17-07-2025 Sport NTB - avatar NTB

Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt: – Det gjør vondt i hjertet

Jakten på etterlengtede EM-medaljer i fotball tok slutt med 1-2-tap for Italia i Genève. Norge er nå uten medalje i seks mesterskap på rad.

Les mer i RingeriksAvisa