onsdag, 18 januar 2017 07:57

Ringeriksbanen tar i bruk superprogram for planlegging

30 års brennende interesse for planleggingsfaget gjør nå at unik tid/sted- planlegging kan føre til bedre Ringeriksbane- og Rogfast-prosjekter – v.hj.a. Norconsults rådgivernestor Vilhelm Darius Nilsen og Trimbles planleggingsverktøy TILOS. 30 års brennende interesse for planleggingsfaget gjør nå at unik tid/sted- planlegging kan føre til bedre Ringeriksbane- og Rogfast-prosjekter – v.hj.a. Norconsults rådgivernestor Vilhelm Darius Nilsen og Trimbles planleggingsverktøy TILOS. Foto: Privat

Statens vegvesen og Bane Nor har valgt Trimble TILOS i planleggingen av Ringeriksbanen.

– Å kombinere tid og anleggssted i ett grafisk tid/sted-diagram gjør at vi får opp alternativer veldig fort og kan ta beslutninger mye tidligere i prosessen. Man får dermed et utrolig godt innblikk i prosjektets gjennomførbarhet, noe som er uvurderlig for valgene videre, sier Vilhelm Darius Nilsen i Norconsult.

– Teknikken var kjent for oss, men ikke verktøyet, fortsetter Nilsen.

– Så da fagansvarlige på Ringeriksbaneprosjektet og jeg ble introdusert for TILOS i fjor sommer forstod vi med en gang potensialet. Vi mente begge at dette måtte være en bedre måte å planlegge på, sier han.

TILOS står for Time Location System og er utviklet spesielt for lineære byggeprosjekter, typisk infrastrukturprosjekter, heter det i pressemeldingen.

Verktøyet gjør det, ifølge meldingen, mulig å slå sammen Gantt tidsplaner, anleggsplaner, profiler, høyder, masseuttak, skalaer, histogrammer og kombinere dem i ett diagram for både tid og sted.

– Det som er den tydelige fordelen, er at man ser klart på kartet hvor man går inn i tverrslag og hvor man jobber, uttaler Nilsen.

– Det er så mye enklere å optimalisere planen når man ser hastigheten på det arbeidet som gjøres. Man får også den nye dimensjonen at man samtidig ser det i terrenget. Når man går inn i forskjellige tverrslag ser man hvor og når de møtes, og hva som kan gjøres for å speede opp hastigheten.

Sist redigert onsdag, 18 januar 2017 08:01

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Naken mann og dame pågrepet på bibliotek i Sandnes

08-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tidlig onsdag morgen ble en naken mann og dame funnet på et toalett på biblioteket i Sandnes. Begge er pågrepet av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hvordan finner jeg boligverdien min?

07-04-2026 Økonomi Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Hvordan finner jeg boligverdien min?

Boligen er for de fleste den største verdien de eier. Likevel er det overraskende mange som ikke vet hva den faktisk er verdt akkurat nå. Det finnes heldigvis flere måter...

Les mer i RingeriksAvisa

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

07-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

En ny analyse bestilt av Nærings- og fiskeridepartementet slår fast at Norge er blitt sterkt avhengig av satellittbaserte tjenester. Hvis de svikter, kan konsekvensene bli både alvorlige og kostbare.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

07-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

Fire personer ble tatt av et snøskred i Hemsedal mandag formiddag. To av dem omkom, melder politiet.

Les mer i RingeriksAvisa