fredag, 20 november 2015 13:45

Hønefoss kirke er signert

Skrevet av
Daglig leder i OBAS Øst AS, Rune Karlsen og leder av Ringerike kirkelige fellesråd, Thorbjørn Tangestuen signerer kontrakten. Daglig leder i OBAS Øst AS, Rune Karlsen og leder av Ringerike kirkelige fellesråd, Thorbjørn Tangestuen signerer kontrakten. Foto: Frank Tverran

Det var stor bløtkake til kaffen og gemyttelig humør da den endelige kontrakten om Hønefoss kirke ble signert på kirkekontoret i Hønefoss fredag.

Foruten daglig leder i OBAS og leder av fellesrådet Thorbjørn Tangestuen, møtte kirkeverge Kjetil Gjærde. Med seg hadde han også konsulent André Linders fra firmaet HR-prosjekt AS. HR Prosjekt utførte i 2014 ca. 500 byggeprosjekter innenfor prosjektledelse og prosjektadministrasjon for offentlig og privat sektor innen bygg- og anleggsbransjen. Han er derfor byggherres representant og skal holde et øye på at entreprenøren gjør jobben sin "etter boka" fra A til Å.

Byggearbeidene begynner i desember og den siste prognosen på estimert byggetid er 16 måneder. Det betyr kirkeåpning ca. mars/april 2017. Det vil bli satt opp et webkamera slik at alle kan følge byggeprosessen.

Mest bråk i starten
Det meste av bråket blir ganske fort unnagjort. Det gjelder nedbanking av stålplater (spunting) for at sideveggene i byggegropa ikke skal rase inn. Fra spuntingen begynner til den er ferdig går det ca 2 uker. Deretter blir det mer "normal" byggestøy.

Stopper ved begravelser
Når det er begravelser ute på kirkegården, vil byggearbeidet ta pause. Men under seremonier i krematoriet må byggearbeidene fortsette, dette fordi det er så mange seremonier der at man ellers ikke ville fått gjor mye.

Inntil 40-50 personer vil jobbe på bygget - i snitt kansje 20 personer. Folkene vil i hovedsak komme fra søndre Buskerud og andre nærliggende områder. Ingen vil bo midlertidig i Hønefoss.

Signering av kontrakt på Hønefoss kirke
Det er mye å skrive under på. Fra venstre daglig leder Rune Karlsen i Obas, konsulent André Linders i HR-prosjekt AS, kirkeverge Kjetil Gjærde og leder i Fellesrådet Thorbjørn Tangestuen (Foto: Frank Tverran)

del oss

Sist redigert fredag, 20 november 2015 14:43

Andre saker å lese

Svenskekongen fyller 80 år: feires og filmatiseres

28-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Svenskekongen fyller 80 år: feires og filmatiseres

Når Kong Carl XVI Gustaf fyller 80 år torsdag, er det folkefest i Sverige. Den svenske kongefamilien har mye til felles med den norske, men er også svært ulik. – Få...

Les mer i RingeriksAvisa

Krona i medvind: – Kan være gunstig å bestille feriereiser nå

27-04-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Krona i medvind: – Kan være gunstig å bestille feriereiser nå

Den norske krona fortsetter stadig å styrke seg mot utenlandsk valuta. Ekspertene er samstemte om at det kan være lurt å bestille årets ferier nå.

Les mer i RingeriksAvisa

Nedgang i antall selvmord i Norge

27-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nedgang i antall selvmord i Norge

I alt 656 mennesker tok livet sitt i Norge i fjor, en nedgang fra året før, viser ferske tall fra FHI. Kirkens SOS mener det psykiske helsetilbudet må styrkes.

Les mer i RingeriksAvisa

Subbet inn mange millioner på en helg

27-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Subbet inn mange millioner på en helg

Golfduoen Kristoffer Reitan og Kristoffer Ventura fortsatte storspillet på siste dag av parturneringen Classic of New Orleans. Det holdt til delt 2.-plass.

Les mer i RingeriksAvisa