søndag, 29 mai 2016 20:29

Grunnsteinen på plass

Skrevet av
Lene Hallsteinsen og Thorbjørn Tangestuen graver ned skrinet Lene Hallsteinsen og Thorbjørn Tangestuen graver ned skrinet Foto: Frank Tverran

Dette var en dag mange hadde sett fram til lenge. Grunnsteinen til Hønefosss kirke kom på plass.

skrinet med det rare
Kirkeverge Kjetil Gjærde viser innholdet i skrinet (Foto: Frank Tverran)

I "skrinet med det rare" lå bl.a. gårsdagens utgave av avisa "Vårt Land" som hadde en omtale av dagens begivenhet. Der lå også tegninger av kirken, samt en salmebok og en bibel. Det hele forvart i en boks av bronse.

Boksen ble båret inn i prosesjon og innholdet vist fram av kirkeverge Kjetil Gjærde. Leder av Ringerike kirkelige fellesråd, Thorbjørn Tangestuen og leder i Hønefoss menighetsråd Lene Hallsteinsen fikk deretter oppgaven med å bære boksen til kjelleren under alteret.

Under alteret blir boksen gravd ned og støpt inn i betong.

Etter seremonien, som i formen var en gudstjeneste, gikk veien til Bysalen Amfi for kirkekaffe og underholdning.

Kirken skal stå ferdig neste år.

kake
Og marsipankaka kom fra Gomann (Foto: Frank Tverran)

 

Sist redigert søndag, 29 mai 2016 23:38

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa