fredag, 04 januar 2019 08:26

Peder Gjerdrum kritisk til kirkeasyl i Hønefoss kirke

Hønefoss kirke Hønefoss kirke Foto: Frank Tverran

Lokalt tillitsvalgt i Den norske kirke Peder Gjerdrum er kritisk til at den familien som i fjor fikk kirkeasyl i Hønefoss, ikke ser ut til å forlate kirken.

Gjerdrum, som også er fast varamedlem i Hønefoss menighetsråd, sier til Vårt Land at familiens tilstedeværelse påvirker menighetens ordinære aktiviteter.

– Vi sa ja til å gi dem et akutt kirkeasyl. Men nå har de bodd i kirken i snart ett år, og det er meget usikkert om de vil forlate kirken om de ikke vinner fram i retten til sommeren, sier Gjerdrum.

Prost i Ringerike prosti, Kristin Moen Saxegaard, sier hun ikke kjenner igjen oppsummeringen av asylsaken slik Gjerdrum beskriver den.

– Men jeg erkjenner at saken er vanskelig, og at kirken ikke hadde sett for seg et så langvarig kirkeasyl. Nå har vi ikke et valg, vi må støtte opp om familien og deres krevende livssituasjon, sier hun.

Den afghanske familien mistet retten til å bli i landet etter lagmannsretten avviste en begjæring fra familien om å legge ned et forbud mot at deres asylavslag kan iverksettes før deres ankesak blir behandlet. Saken kommer opp for retten i sommer.

I slutten av februar i fjor hentet politiet, etter en beslutning gjort av PU, ekteparet og deres tre barn ut av menighetshuset på Fitjar. Familien søkte derfor tilflukt i Hønefoss kirke.

Peder Gjerdrums innlegg i Vårt Land kan du lese her.

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa