×

Advarsel

JUser: :_load: Kan ikke laste bruker med id: 500
lørdag, 04 august 2018 10:31

Promilletatt bussjåfør omgikk alkolåsen

Skrevet av

Bussjåføren som i forrige uke ble tatt for promillekjøring i Tønsberg, hadde fått opplæring i hvordan han kunne omgå alkolåsen på bussen.

– Denne sjåføren var klarert for en ekstra opplæring i det tekniske rundt alkolåsen. Han var én av kun to personer i Tide Buss Vestfold som hadde opplæring i hvordan man kan nødstarte bussen. Så han kunne omgå prosedyren med blåsing, sier Anita Dalstø, regionsjef i Tide Buss Sørvest til NRK.

Det var en innringer som tipset politiet om sjåføren. Dermed rykket de ut og stoppet bussen rundt klokka 6.55 torsdag morgen. Da satt det ti passasjerer i bussen.

På politiets alkoholtest blåste bussjåføren over lovlig verdi. Han ble deretter sendt videre til legevakten for å ta en blodprøve.

Dalstø i Tide Buss understreker at opplæringen i å omgå alkolåsen er ment for å kunne flytte bussen dersom en hendelse oppstår. En slik hendelse kan være en ulykke eller at det er problemer med alkolåsen som gjør at den må kjøres til verksted. Da vil en av de to som kan dette, rykke ut.

– Dette er strengt sikkerhetsbelagt, og det er kun to personer som kan dette. Det skal kun brukes til nødstart av bussen. Det vil si at dette ikke er en prosedyre man kan følge for å sette bussen i rute, for eksempel, sier Dalstø til NRK.

Hun sier også til NRK at sjåføren først forsøkte å starte en annen buss ved å blåse i alkolåsen, men da alkolåsen hindret den første bussen i å starte, gikk han til en annen buss som han nødstartet.

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa