mandag, 19 mars 2018 18:01

KrF har ikke tillit til Listhaug

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Knut Arild Hareide Knut Arild Hareide Foto: Frank Tverran

(Leder) KrFs politiske halmstrå ser ut til å være jobben som løpegutt for Støre. KrFs landsstyre ber i realiteten statsministeren om å gjennomføre Jonas Gahrs Støres uspiselige forslag om å flytte en minister fra ett departement til et annet.

Knut Arild Hareide ber "statsministeren ta grep for å unngå en mistillitssituasjon". En renere trussel går det neppe an å komme med.

Mye kan derfor tyde på at en overordnet og langsiktig plan er å splitte samarbeidet mellom FrP og Høyre. Og dette er nok Arbeiderpartiets eneste mulighet til å gjøre comeback i norsk politikk innen overskuelig framtid.

Mistillitsforslag kunne de ha stilt nårsomhelst, men da ville det ikke ha vært så enkelt å få med seg KrF. For KrF er dette rene Kinderegget hvor de blir "venner" med Arbeiderpartiet, får hovert over erkefienden FrP og antagelig vil få en del politiske bein. Spørsmålet er om de våger.

Så tenker vi hva vi vil når Knut Arild Hareide med sin salvelsesfulle pipestemme forkynner at han tilgir Listhaug men ikke har tillit til henne. Større smiske-tassing rundt den varme grøten skal en lete lenge etter. Men slik er politikken: de stryker deg over kinnet med den ene hånda og fiker til deg med den andre.

Lest 40698 ganger
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa