tirsdag, 28 juli 2015 09:41

Ordinerer lesbisk prest til Norderhov

Skrevet av
Ordinerer lesbisk prest Ordinerer lesbisk prest Foto: Frank Tverran

Den omstridte og åpne lesbiske presten Hanne Marie Pedersen-Eriksen, har fått et vikariat i Norderhov menighet.

Ordineres ikke i Norderhov
I en pressemelding fra Tunsberg-biskop Per Arne Dahl i anledning at Hanne Marie Pedersen-Eriksen fra Lier i Tunsberg er tilbudt prestevikariat i Norderhov før hun tiltrer som sjømannsprest i Miami. Hun har bedt undertegnede om ordinasjon til prestetjeneste på sitt hjemsted:

- Jeg står for det klassiske synet på ekteskapet som et forhold mellom kvinne og mann, og har ikke endret syn i dette spørsmålet, sier biskop Per Arne Dahl.

- Som biskop er jeg satt til å forvalte enhetens embete. På to Kirkemøter har det både vært snakket om respekten for de to ulike syn i kirken og at dette spørsmålet ikke skal være kirkesplittende, fortsetter Dahl.

- I lys av dette, og for å bidra til en verdig ordning rundt ordinasjon og presteansettelse, er jeg åpen for å ordinere når vilkårene, som i dette tilfellet, er til stede og kandidaten lever i et ordnet samliv.  Dette skjer også ut ifra et ønske om at kirken møter prestekandidater på en forutsigbar måte, avslutter han.

Ordinasjonen vil finne sted søndag 6. september i Frogner kirke i Lier.

Ble slått
I Sarpsborg ble Pedersen-Eriksen nylig slått i ansiktet. Årsaken skal være at hun er gift med en kvinne.

– Hun stilte seg opp foran meg, sa at jeg var en skam for kirken og slo til meg i ansiktet. Det hele gikk veldig, veldig fort, men jeg ble sjokkert. Det var utrolig ubehagelig, sa vikarprest Hanne Marie Pedersen-Eriksen til NRK.

Pedersen-Eriksen, som er åpen om at hun er lesbisk, forberedte seg på en gravferd på krematoriet i Sarpsborg forrige uke da hendelsen fant sted.

– Jeg tror hun viste til at jeg er gift med en kvinne, og det mente hun ikke var riktig for en prest. Det er helt greit at folk er uenig i hvordan jeg ønsker å leve livet mitt, men jeg vil heller ta det gjennom dialog, forteller Pedersen-Eriksen.

I april i år var hun i en omstridt ansettelsessak i Møre Bispedømme.

Sognerådet og bispedømmerådet vil ha Pedersen-Eriksen som sogneprest i Sandøy. Men biskopen nektet å ordinere henne.

Senere, snudde biskopen og åpnet for at Pedersen-Eriksen allikevel kunne ordineres i et annet bispedømme.

Pedersen-Eriksen valgte da å takke nei til en sogneprest-stilling i Sandøy.

Sist redigert tirsdag, 28 juli 2015 09:45

Andre saker å lese

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa

Dømt for vold med spritflaske – fikk samfunnsstraff

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 30-årene fra Ringeriksregionen er dømt til samfunnsstraff etter å ha slått en annen mann i ansiktet med en spritflaske under en fest. Hendelsen førte til at fornærmede...

Les mer i RingeriksAvisa

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

30-04-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

Anerkjennes Russlands annektering av Krim, vil det ifølge eksperter undergrave og endre den internasjonale orden som ble etablert etter andre verdenskrig.

Les mer i RingeriksAvisa