lørdag, 27 januar 2018 13:26

Undersøkelse: NRK når ikke unge nettbrukere med lokalnyheter

Undersøkelse: NRK når ikke unge nettbrukere med lokalnyheter Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

Stadig flere unge leser lokalaviser på nett, likevel leser kun 3 prosent av aldersgruppen under 30 år lokale nyheter på NRKs nettsider.

Det viser en landsomfattende spørreundersøkelse om medievaner, utført av opinion på oppdrag fra Handelshøyskolen BI.

Til sammenligning leser 13 prosent av de under 30 lokalaviser på nett.

– Undersøkelsen bekrefter at både NRK og lokalavisene har en stor utfordring i å nå fram til ungdom. Men problemet er størst for NRK, sier Ragnhild Olsen, medieforsker ved Handelshøyskolen BI, til Klassekampen.

Da NRK på nyåret kunngjorde at de ville kutte i distriktsnyhetene på TV ble de tatt på senga av de høylytte protestene fra seerne, skriver avisen.

– Det var de lojale, eldre brukerne som ble opprørt da tilbudet på tv ble tatt ned. Jeg har forståelse for at NRK vil frigjøre ressurser. Men det denne saken har avdekket, er at NRK må gjennomføre flere ting på en gang for ikke å fremmedgjøre en stor del av brukerne, sier Olsen.

Andre saker å lese

Treg mage? Denne frukten får fart på sakene!

26-08-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Treg mage? Denne frukten får fart på sakene!

Grønn kiwi har som første ferske frukt fått sin egen helsepåstand i EU.

Les mer i RingeriksAvisa

Mot rekord i forhåndsstemmer

26-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Mot rekord i forhåndsstemmer

Over en halv million har så langt forhåndsstemt før stortingsvalget 8. september. Det ligger helt klart an til rekord i forhåndsstemmer, sier en valgforsker.

Les mer i RingeriksAvisa

Røykutrykning til Ringeriksbadet

25-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig mandag morgen rykket nødetatene ut til Ringeriksbadet etter melding om røykutvikling. Meldingen kom klokken 05.10, og både politi og brannvesen dro til stedet. Etter en gjennomgang av bygget konkluderte brannvesenet...

Les mer i RingeriksAvisa

Vedum trekker EUs strenge miljøkrav inn i valgkampen

25-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Vedum trekker EUs strenge miljøkrav inn i valgkampen

Norge bør ikke føye seg etter kravene fra EU når det gjelder nye regler for avløp, drivstoffavgifter og boliger, mener Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.

Les mer i RingeriksAvisa