fredag, 27 oktober 2017 13:25

Klikk-horene ruler

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

(Leder) I fjor var mange aviser på stø kurs: Skattelistene skulle ikke være allmenn underholdning. Nå har pipa fått en annen lyd.

Vi skal ikke gå lenger enn til lederen i Ringerikes Blad hvor redaktør Blaker sier om den mer restriktive ordningen at den " i for stor grad legger et slør av konsensus (betyr "samtykke", red. anm.) over systemet som finansierer samfunnet vårt." Hva han mener med denne setningen, er vi usikre på. Men den delen av statsbudsjettet som utgjøres av diverse skatter er åpen for alle.

Videre hevder han at når det må logges inn slik at skattebetaleren kan se hvem som logger inn, gir det en mindre "faktisk" åpenhet. Da er det grunn til å lure på om det er forskjell på åpenhet og "faktisk åpenhet".

Hvis du har en rettighet som du av moralske grunner velger å avstå fra å benytte deg av, betyr ikke det at du har en "faktisk rettighet".

For oss andre betyr en åpen kikk på en annens skattetall at man har et behov for å se tallene, og ikke en utidig fråtsing i naboenes skattetall. Og dette har det vært full mulighet til uten å gi avisene flere klikk for at de skal kunne selge dyrere og flere annonser.

Vi er fristet over evne til å gjengi ennå litt mer fra Blakers svada:

"Da skatteforliket mellom seks partier ble inngått i fjor, skapte det nødvendig forutsigbarhet. Faren er likevel at dette skaper en konsensus rundt skattesystemet som kan fjerne den sunne og løpende kritiske tilnærmingen til dette."

Og helt til slutt: Hvem i alle dager gidder å gå inn på Skatteetaten for å se hvem som har sett på ligningstallene sine?

Lest 41489 ganger
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Kastet treåring til krokodillene

19-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 30 år gammel mann er siket for drapsforsøk etter at han skal ha kastet en tre år gammel gutt ned til krokodillene i en britisk dyrehage.

Les mer i RingeriksAvisa

Massivt ukrainsk droneangrep mot Moskva – oljeraffineri i brann

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Massivt ukrainsk droneangrep mot Moskva – oljeraffineri i brann

Et oljeraffineri utenfor Moskva sto i morgentimene torsdag i brann, og all flytrafikk til og fra den russiske hovedstaden ble stanset som følge av et massivt ukrainsk droneangrep.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

18-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

En 20-årig mann som skal ha kappkjørt med en jevnaldrende på E18 ved Drammen, er fratatt både bil og førerkort. Han ble målt til 214 kilometer i timen.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

Fredag 19. juni markerer starten årets sommerutfart. De neste ukene er det ventet nesten seks millioner reisende gjennom Oslo lufthavn. En dag skiller seg ut.

Les mer i RingeriksAvisa