onsdag, 12 juli 2017 07:49

DNB vil kreve flere kvinnelige advokater

DNB, som fortsatt har en filial i Hønefoss, velger å prioritere advokatfirmaer som aktivt satser på å få fram kvinnelige ledere og partnere.

Banken bruker 150 millioner på advokattjenester i året. For DNB er det et mål at i hvert fall halvparten av de advokatene som gir dem råd, skal være kvinner, melder Dagens Næringsliv. Juridisk direktør i banken, Audun Moen, mener advokatbransjen selv må rydde opp.

– Rundt 70 prosent av jusstudentene er kvinner. Det reflekteres ikke i bransjen ennå. Jeg tror miljøer som er mannsdominert, vil sakke akterut om bare få år, sier Moen til DN.

Innkjøpsavdelingen i DNB er nå i ferd med å innføre et krav om at leverandørene av advokattjenester blir vurdert også på kjønnsbalanse. De nye kravene går ut på at banken vil prioritere firmaer som har en strategi og som kan vise til synlige resultater når det kommer til å løfte fram flere kvinner og minoritetsgrupper i ledende posisjoner og i partnerskapet.

– Forbrukermakt er viktig, og jeg synes dette er et flott tiltak. Advokatbransjen har fortsatt en utfordring med lav andel kvinner og ansatte med minoritetsbakgrunn, og jeg håper tiltak som dette vil hjelpe, sier president Curt A. Lier i Advokatforbundet til avisen.

(©NTB)

Andre saker å lese

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa

Hundrevis av bensinstasjoner i Australia går tomme

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hundrevis av bensinstasjoner i Australia går tomme

Over 500 bensinstasjoner i Victoria og New South Wales har gått tomme for bensin eller diesel i kjølvannet av Iran-krigen, melder Sky News Australia.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ukrainske droneangrep mot russiske olje- og gassanlegg

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye ukrainske droneangrep mot russiske olje- og gassanlegg

For andre natt på rad har Ukraina gjennomført et omfattende droneangrep mot Leningrad-regionen. Et av Russlands største oljeraffinerier skal ha blitt skadet.

Les mer i RingeriksAvisa