onsdag, 12 juli 2017 07:54

Kaffe forlenger livet, mener forskere

Kaffe forlenger livet, mener forskere Foto: Frank Tverran

Kaffe forlenger livet, viser undersøkelser i ti europeiske land og USA. 

Undersøkelsene som er gjengitt i siste utgave av tidsskriftet Annals of Internal Medicine og omtalt i Time Magazine , konkluderer likt: Kaffedrikking forlenger livet.

Studien som er foretatt i USA, viser at de som drikker minst fire kopper kaffe om dagen, har 18 prosent lavere risiko for å dø tidlig enn de som ikke drikker kaffe.

Selv de som bare drikker én kopp kaffe om dagen, reduserer risikoen for å dø tidlig med 12 prosent, viser undersøkelsen.

Undersøkelsen foretatt i ti europeiske land, gir et tilsvarende resultat. De som drikker mye kaffe, reduserer risikoen for tidlig død med mellom 7 og 12 prosent, sammenlignet med dem som ikke drikker kaffe.

Kaffedrikkere reduserer også risikoen for slag og hjerterelaterte sykdommer, samt lidelser knyttet til fordøyelsessystemet, viser undersøkelsen i Europa.

Stordrikkere trenger heller ikke bekymre seg, for undersøkelsene viser at det er trygt å bøtte ned inntil 1 liter kaffe daglig.

Kaffedrikkere kan rett nok bli noe oppspilte, få uregelmessig hjerterytme og problemer med fordøyelsen, men de som sliter med dette kan eventuelt prøve dekaffinert kaffe. Dette forlenger livet like mye som ordinær kaffe, viser undersøkelsene.

(©NTB)

Sist redigert søndag, 16 juli 2017 12:59

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa