torsdag, 03 november 2016 07:44

NRK: Smalt og kostbart!

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
NRK: Smalt og kostbart! Foto: NRK

(Leder) Jovisst er valget i USA spennende. Særlig fordi mange er interessert i om Trump grier å bli USAs neste president. Et par timers sending derfra hadde derfor vært "innafor".

Men NRK, som åpenbart vasser i lisenspenger, har vurdert begivenheten til å være på linje med en norsk 17.maifeiring. De går derfor ut med en 24-timers direktesendt valgsending fra Marienlyst og Time Square i New York.

Da står et fulltallig NRK-lag med journalister, fotografer og teknikere klare. Ingvild Bryn og Gry Blekastad Almås leder sendingen fra Marienlyst sammen med Joar Hoel Larsen i rollen som sidekick.

I New York har NRK rigget opp et utendørs studio på Times Square, som Jon Gelius rapporterer fra hele natten.

Valgvakene til Donald Trump og Hillary Clinton blir fulgt tett av USA-korrespondentene Gro Holm og Tove Bjørgaas, mens Anders Tvegård holder fortet i Washington. Jarle Roheim Håkonsen rapporterer fra Florida, en svært interessant vippestat.

I Oslo oppsøker Petter Oulie-Hauge spente amerikanere på lokale valgvaker. Resten av NRKs korrespondentkorps rundt i verden bidrar med sine innfallsvinkler på det amerikanske valget.

Gjester og eksperter i Studio 5 på Marienlyst er andre Hilde Restad og Hallvard Notaker.

Gry Blekastad Almås holder styr på resultatene og presenterer tallene minutt for minutt for publikum her hjemme.

Ut på morgensiden vil NRK trolig kunne fortelle hvem som bli USAs 45. president før lyset i Studio 5 slukkes.

Onsdag 9. november starter sendingen på NRK1 klokken 09.00 med Ingerid Stenvold og Tom Nilssen i studio. De tar for seg reaksjonene fra Stortinget, og NRKs korrespondenter rapporterer fra sine stasjoner. Denne sendingen varer til klokken 18 når Dax 18 tar til på NRK2. Trolig vil også den sendingen få et visst USA-preg.

Vi mener ikke at valget i USA skal komme helt til slutt i nyhetene, men interessen hos folk flest tilsier neppe denne storsatsningen med tilhørende lisenspengebruk.

Lest 36036 ganger
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

24-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

Sandra Borch møtte i dag i Nord-Troms og Senja tingrett, siktet for to tilfeller av fyllekjøring. Hun bekrefter at hun erkjenner straffskyld for hendelsene.

Les mer i RingeriksAvisa

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

22-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

Den lille byen Assisi stålsetter seg for storinnrykk av pilegrimer når knoklene til byens store sønn, sankt Frans, skal vises fram første gang.

Les mer i RingeriksAvisa

Skøytebanen er måkt

21-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skøytebanen er måkt

I natt kom det mye snø og de fleste skøytebanene er ubrukbare. Men på Holttangen er ivrige beboere tidlig på pletten med firehjuling og plog. Hit kan du ta lørdagsturen...

Les mer i RingeriksAvisa