tirsdag, 25 februar 2025 16:32

Skjøt og drepte Jonas Henriksen – skulle egentlig bare slå ham ufør

Skrevet av
Tegning av de fire tiltalte og deres forsvarere under første dag av rettssaken etter drapet på Jonas Aarseth Henriksen fra Hønefoss. Tegning av de fire tiltalte og deres forsvarere under første dag av rettssaken etter drapet på Jonas Aarseth Henriksen fra Hønefoss. Foto: Ane Hem / NTB

Mannen som skjøt og drepte Jonas Aarseth Henriksen, fortalte i retten at han påtok seg et betalt oppdrag for å slå lastebilsjåføren helseløs med brekkjern.

– Jeg vil først og fremst beklage til familien. Det har aldri vært meningen at Jonas skulle dø. Oppdraget mitt var å slå Jonas i beina med brekkjern, noe som utviklet seg til at han nå er død, dessverre, sa 29-åringen og la til at han angret veldig.

Med klar, fast stemme og korte setninger forklarte 29-åringen hvordan han for 35.000 kroner takket ja til en jobb for å slå Jonas Aarseth Henriksen i beina med et brekkjern.

Han forklarte at han tok fram pistolen da han trodde han så at Jonas Henriksen hadde en kniv da han skulle til å slå ham i beina.

– Bestillingen var at jeg skulle slå ham i beina med brekkjern. Jeg skulle skade ham så mye at han ble arbeidsufør, sa 29-åringen i retten.

Han kjente ikke offeret sitt, men hadde fått oppdraget via en mellommann. Sammen med ham på tiltalebenken sitter blant annet også oppdragsgiveren, en 34 år gammel mann som også er tiltalt for drapet den 17. august i fjor. Bakgrunnen og motivet for 34-åringen å bestille noe slikt skal ha vært at Jonas Henriksen fire år tidligere skulle ha hatt et kortvarig forhold mannens nåværende samboer.

I alt fire personer sitter tiltalt for drapet i 2023. Da rettssaken startet tirsdag, var det bare 29-åringen som erkjente straffskyld for drap. De tre andre erkjente skyld for vold og medvirkning til skadeverk, men avviste at de hadde vært med på å planlegge et drap.

Beslektede artikler

Andre saker å lese

«Trainspotting»-forfatteren tar for seg unge menn og kjærlighet i ny oppfølger…

14-07-2025 Lesestoff NTB - avatar NTB

«Trainspotting»-forfatteren tar for seg unge menn og kjærlighet i ny oppfølger

Den skotske forfatteren Irvine Welsh avlegger i sin nye bok «Men in Love» karakterene fra «Trainspotting» et besøk når de leter etter kjærligheten.

Les mer i RingeriksAvisa

I dag gikk første direktetog fra Oslo til Malmö på over 20 år

14-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

I dag gikk første direktetog fra Oslo til Malmö på over 20 år

Mandag morgen gikk det første direktetoget fra Oslo til Malmö på mange år – men det skal bare gå i tre uker.

Les mer i RingeriksAvisa

Bitcoin overstiger 1,2 millioner kroner

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Verdens største kryptovaluta bitcoin overstiger 120.000 amerikanske dollar. Det vil si at en bitcoin tilsvarer omtrent 1,2 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Tenåring skadet i MC-ulykke ved Hole kirke

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til mandag rykket nødetatene ut til en ulykke i Kirkebakken i Hole kommune, like ved Hole kirke. En tenåringsgutt hadde sklidd ut i en venstrekurve med lett motorsykkel og...

Les mer i RingeriksAvisa