søndag, 01 august 2021 09:13

Marianne Marthinsen (AP) skriver metoo-roman inspirert av virkeligheten

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ap-politiker Marianne Marthinsen har en lang fartstid i politikken. Nå skriver hun en roman om metoo i politikken, en bok som er basert på virkelige hendelser. Ap-politiker Marianne Marthinsen har en lang fartstid i politikken. Nå skriver hun en roman om metoo i politikken, en bok som er basert på virkelige hendelser. Arkivfoto: Vidar Ruud / NTB

Ap-politiker Marianne Marthinsen debuterer som romanforfatter. Boka «Selveiersanger» handler om samliv, metoo og politikk og er inspirert av virkelige hendelser.

En av karakterene i boka heter «Majesteten», en mannlig minister som tar seg til rette blant damene, og som til slutt må gå av, skriver NRK.

Marthinsen avviser imidlertid at noen av bokas karakterer er direkte basert på ekte personer. Men boka, som handler om metoo-oppgjøret i politikken, er inspirert av virkelige hendelser, sier hun.

– Det er ikke skrevet som et oppgjør. Jeg har ikke behov for noe oppgjør. Kanskje kan man heller se på det som en form for kommentar, sier Marthinsen.

Marthinsen går i høst av etter 16 år som stortingspolitiker. Boka hennes utgis på Aschehoug forlag i slutten av september.

NTB

Andre saker å lese

Sinte bier gikk til angrep i fransk by – 24 personer skadet

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre personer ble livstruende skadet da sinte bier gikk til angrep i den franske byen Aurillac søndag.

Les mer i RingeriksAvisa

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

Automatisk alderskontroll vil gjøre internett tryggere for barn, mener regjeringen. Nå skal forslaget om strengere regler for barns tilgang til sosiale medier sendes ut på høring.

Les mer i RingeriksAvisa

Ferierende nordmenn advares mot manipuleringssvindel

07-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Ferierende nordmenn advares mot manipuleringssvindel

Skal du til USA, Storbritannia eller Canada i ferien? Da trenger du ESTA- eller ETA-tillatelse, og lurendreiere vet å loppe deg for penger.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

USAs president Donald Trump mener det er latterlig at Elon Musk har stiftet det politiske partiet America Party.

Les mer i RingeriksAvisa