lørdag, 03 juli 2021 09:15

Departementet har full tillit til Ytringsfrihetskommisjonen

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Kjersti Løken Stavrum leder ytringsfrihetskommisjonen som ble presentert av kultur- og likestillingsminister Abid Q. Raja (V) i Oslo i fjor. Kjersti Løken Stavrum leder ytringsfrihetskommisjonen som ble presentert av kultur- og likestillingsminister Abid Q. Raja (V) i Oslo i fjor. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Det er synd at et medlem har trukket seg fra Ytringsfrihetskommisjonen, mener politisk ledelse i kulturdepartementet. Men det er usikkert om hun blir erstattet.

Kulturdepartementet opplyser at et nytt medlem av kommisjonen tidligst kan bli oppnevnt i august, men at det er usikkert hvorvidt Begard Reza blir erstattet.

– Vi har tillit til at kommisjonen kan fullføre sitt arbeid på en god måte, selv om den nå har 17 og ikke 18 medlemmer, sier Tor Frøytvedt Dahl (V), politisk rådgiver for kultur- og likestillingsminister Abid Q. Raja (V), til Dagsavisen.

Ytringsfrihetskommisjonen ble oppnevnt av regjeringen og presentert i februar 2020 av kultur- og likestillingsminister Raja.

– Vi har fortsatt en stor, kompetent og bredt sammensatt kommisjon. En eventuell supplering gjøres av Kongen i statsråd, og det er ikke statsråd før i august. Vi har sånn sett ikke tatt endelig stilling til dette, kommenterer Tor Frøytvedt Dahl.

Debatten har rast rundt kommisjonen de siste ukene. Et av medlemmlene, Begard Reza, trakk seg i protest mot at kommisjonen inviterte mannen bak den omdiskuterte Facebook-profilen Sløseriombudsmannen til kommisjonens innspillsmøte for kunstnere.

I en kronikk i VG sist uke kom Reza med hard kritikk av kommisjonens arbeid. – Det er blitt umulig for meg å fortsette arbeidet i Ytringsfrihetskommisjonen, skrev Reza, som er generalsekretær i Salam Norge, en frivillig organisasjon for skeive muslimer.

NTB

Andre saker å lese

Sinte bier gikk til angrep i fransk by – 24 personer skadet

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre personer ble livstruende skadet da sinte bier gikk til angrep i den franske byen Aurillac søndag.

Les mer i RingeriksAvisa

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

Automatisk alderskontroll vil gjøre internett tryggere for barn, mener regjeringen. Nå skal forslaget om strengere regler for barns tilgang til sosiale medier sendes ut på høring.

Les mer i RingeriksAvisa

Ferierende nordmenn advares mot manipuleringssvindel

07-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Ferierende nordmenn advares mot manipuleringssvindel

Skal du til USA, Storbritannia eller Canada i ferien? Da trenger du ESTA- eller ETA-tillatelse, og lurendreiere vet å loppe deg for penger.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: Latterlig at Elon Musk har stiftet politisk parti

USAs president Donald Trump mener det er latterlig at Elon Musk har stiftet det politiske partiet America Party.

Les mer i RingeriksAvisa