onsdag, 21 november 2018 07:54

Budsjettkrise avverget med tre Frp-stemmer

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Helge Njåstad og flere i Frps stortingsgruppe hadde lite til overs for at KrF gikk imot dem i stortingssalen samtidig som de forhandlet om en budsjettavtale. Helge Njåstad og flere i Frps stortingsgruppe hadde lite til overs for at KrF gikk imot dem i stortingssalen samtidig som de forhandlet om en budsjettavtale. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix

Med bare tre stemmers overvekt godtok Frps stortingsgruppe tirsdagens budsjettavtale, men misnøyen med KrF stikker dypt.

Mens det er vanlig å vedta budsjettavtaler med overveldende flertall, ble resultatet 12–9 i favør av en avtale etter et opphetet gruppemøte i Fremskrittspartiet, skriver Dagbladet.

Møtet gikk mer enn en time på overtid før også Frp kunne slutte seg til budsjettavtalen med de øvrige regjeringspartiene og KrF. Og det legges ikke skjul på at det var sistnevnte som gjorde prosessen vanskelig for Frp.

– Det var et allment raseri! De sier de vil være samarbeidspartner i framtida, og så gjør de noe sånt, sa en opprørt partiveteran Carl I. Hagen til Dagbladet.

Også finanspolitisk talsmann Helge André Njåstad hadde en klar beskjed til KrF og nestleder Kjell Ingolf Ropstad:

– Vi kan ikke fortsette å samarbeide sånn!

Det de to Frp-politikerne viser til er at parallelt med budsjettforhandlingene, stemte KrF sammen med opposisjonen i Stortinget for å reversere Frps taxfree-seier fra 2014 som lar reisende bytte en ubenyttet tobakkskvote mot en større alkoholkvote.

I et representantforslag om «en offensiv og solidarisk alkoholpolitikk» ville KrF opprinnelig be regjeringen «vurdere en reversering», men partiet ble i stedet med på et Ap-forslag om å fjerne «kvotebyttet» fra 2020.

– Vi er ikke i regjering ennå, og da kjører vi KrF-politikk. Det skulle bare mangle, sier KrFs nestleder Olaug Bollestad til NRK i etterkant.

Andre saker å lese

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Italiensk 15-åring gjort til helgen av paven

07-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Italiensk 15-åring gjort til helgen av paven

Titusenvis samlet seg i Vatikanet da den italienske tenåringen Carlo Acutis ble gjort til helgen av paven. Han døde av leukemi i 2006.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 36

06-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 36

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa