mandag, 05 november 2018 13:51

Marianne mistet selv datter – stiller Solberg abortspørsmål

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Marianne Marthinsen ønsker svar fra statsminister Erna Solberg på hva som menes med at et foster skal være levedyktig. Marthinsen har selv mistet en 15 måneder gammel datter. Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Marianne Marthinsen ønsker svar fra statsminister Erna Solberg på hva som menes med at et foster skal være levedyktig. Marthinsen har selv mistet en 15 måneder gammel datter. Foto: Audun Braastad / NTB scanpix

Stortingsrepresentant Marianne Marthinsen (Ap) har selv mistet en 15 måneder gammel datter. Nå har hun stilt Erna Solberg spørsmål om endring av abortloven.

– Det har blitt personlig. Statsministeren har en uke på seg til å svare, skriver Marthinsen i et innlegg på Facebook mandag, først gjengitt av ABC Nyheter.

KrF ønsker å fjerne paragraf 2c i abortloven, som åpner for senabort ved fare for at barnet har en alvorlig sykdom. Erna Solberg (H) har sagt at hun vil forhandle om dette.

Marianne Marthinsen forteller at hun selv fødte en alvorlig syk datter for noen år siden. Jenta døde 15 måneder gammel. Tilstanden var muligens genetisk betinget, og risikoen for gjentakelse er ukjent.

– Dersom jeg blir gravid igjen, og det viser seg at fosteret har samme tilstand, mener statsministeren at jeg selv skal få avgjøre om svangerskapet skal gjennomføres? spør Marthinsen.

Videre vil hun ha svar på hva statsministeren mener med begrepet «levedyktig».

– Hvor lenge mener hun at barnet må antas å leve for at det skal regnes som levedyktig? spør Arbeiderparti-politikeren.

Høyres forslag er å bytte ut paragraf 2c, som motstandere har omtalt som «Downs-paragrafen», med en formulering om at abort kan innvilges når barnet ikke er levedyktig.

Andre saker å lese

Tenåring mistet førerkortet etter 162 km/t på E16

08-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En tenårsgutt mistet førerkortet etter å ha kjørt i 162 km/t i 80-sonen på E16 ved Børdalsmoen på Ringerike. Utrykningspolitiet (UP) gjennomførte fartskontrollen onsdag kveld, og i tillegg til førerkortbeslaget...

Les mer i RingeriksAvisa

Utdanningsdirektoratet vil bygge videregående skole på nytt

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Utdanningsdirektoratet vil bygge videregående skole på nytt

Utdanningsdirektoratet foreslår de største endringene i videregående skole siden 1994.

Les mer i RingeriksAvisa

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

Regjeringen foreslår å doble egenandelen på båretransport fra 3090 til 7400 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Paraglider gikk ned i skogen ved Kongens Utsikt

07-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene ble tirsdag ettermiddag fraktet til Ringerike legevakt etter at en paraglider gikk ned mellom trær i området ved Dronningens Utsikt og Kongens Utsikt i Hole.

Les mer i RingeriksAvisa