tirsdag, 28 november 2023 08:07

To av tre evakuerte fra Gaza har ikke bolig i Norge

Skrevet av
Fremmøtte venter på evakuerte fra Gaza som var om bord på et fly som ankom Oslo lufthavn Gardermoen fra Kairo mandag 20. november. Nå viser det seg at mange ikke har noe sted å bo i Norge. Fremmøtte venter på evakuerte fra Gaza som var om bord på et fly som ankom Oslo lufthavn Gardermoen fra Kairo mandag 20. november. Nå viser det seg at mange ikke har noe sted å bo i Norge. Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Rundt 130 av de over 190 personene som er evakuert fra Gaza til Norge har ikke bolig eller bostedsadresse i Norge.

Nå krever Palestinakomiteen at myndighetene finner bolig til de evakuerte, skriver Klassekampen.

Lørdag 18. november landet det første flyet med evakuerte fra Gaza på Gardermoen. To dager senere landet et nytt fly, og til sammen er nå i overkant av 190 norske statsborgere, eller personer med nær tilknytning til Norge, tilbake i landet. 91 av dem er barn.

Nesten 130 av de evakuerte har imidlertid ikke et sted å bo i Norge. Dette ble kartlagt av norske myndigheter i Kairo i Egypt før de reiste til Norge, ifølge Gunnhild Grimstad-Kirkeby, kommunaldirektør i Ullensaker kommune.

Line Khateeb, leder i Palestinakomiteen, mener de evakuerte må få hjelp til å finne bosted.

– De norske borgerne uten bosted må få hjelp til å finne bolig og få dekket kostnadene til livsopphold. De har ingen midler her. De får dårlig oppfølging, sier Khateeb til Klassekampen.

Helse- og omsorgsdepartementet opplyser at de evakuerte fra Gaza skal bli ivaretatt av hjemkommunene.

På spørsmål om hvordan man håndterer dem som ikke har bolig, opplyser departementet at ansvaret i hovedsak ligger på kommunene, som ifølge departementet er godt forberedt på å håndtere dem som kommer. De evakuerte skal få hjelp til å finne aktuell kommune og bli satt i kontakt med kommunen.

Andre saker å lese

Minde & Minde AS slettet

16-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Minde & Minde AS slettet

Etter en kort behandling av konkursboet til selskapet Minde & Minde AS, har bobehandlingen blitt avsluttet fordi det ikke finnes midler i boet som kan dekke fortsatt konkursbehandling. Selskapet blir...

Les mer i RingeriksAvisa

SSB: Venter fire rentekutt innen 2028

15-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

SSB: Venter fire rentekutt innen 2028

Statistisk sentralbyrå spår én renteheving i høst, med en fortsatt høy rente utover i neste år. Deretter skal den kuttes fire ganger innen utgangen av 2028.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

15-09-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

Norske kommuner hadde et fall i utgifter knyttet til sykepleiervikarer på 30 prosent fra 2024 til 2025. Det tilsvarer over 670 millioner kroner. Ringerike går klar.

Les mer i RingeriksAvisa

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa