mandag, 27 november 2023 09:41

Sparebank1 tar sin del av Bamsegutt-kaka

Skrevet av
Sparebank1 tar sin del av Bamsegutt-kaka Illustrasjonsfoto: Ken Needham/Unsplash

I skrivende stund er det samlet inn ca 3,8 millioner kroner til "Bamsegutt" via tjenesten "Spleis" som drives av Sparebank 1.

Men denne tjenesten er ikke gratis. For beløp opp til 1,1 mill beregnes det 4,5% plattformavgift og 2% transaksjonsgebyr. På beløp overskytende 1,1 mill beregnes kun transaksjonsgebyret på 2%.

Pr. i dag tar derfor Sparebank 1 kr 125.500. Fordi dette er et beløp inkludert merverdiavgift, må de dele beløpet med Staten. Banken beholder derfor kr 100.400 mens Staten forsyner seg med 25.100.

Disse utgiftene skal dekkes

Dette opplyser Spleis på sin hjemmeside:

Plattformavgiften dekker drift og utvikling av tjenesten. Spleis-teamet består av 12 personer som hver dag jobber for at innsamlere skal lykkes i å samle inn mest mulig penger på Spleis. Målet vårt er ikke å tjene penger, men å dekke kostnadene ved å drive tjenesten.

Transaksjonsgebyret dekker kostnadene vi har med betalingsløsningene våre, for eksempel med Vipps, kort og faktura og håndtering av alle innbetalingene til en spleis.

Inkludert i både plattformavgiften og transaksjonsgebyret er også 25 % merverdiavgift.

Sist redigert mandag, 27 november 2023 09:46

Andre saker å lese

Naken mann og dame pågrepet på bibliotek i Sandnes

08-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tidlig onsdag morgen ble en naken mann og dame funnet på et toalett på biblioteket i Sandnes. Begge er pågrepet av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hvordan finner jeg boligverdien min?

07-04-2026 Økonomi Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Hvordan finner jeg boligverdien min?

Boligen er for de fleste den største verdien de eier. Likevel er det overraskende mange som ikke vet hva den faktisk er verdt akkurat nå. Det finnes heldigvis flere måter...

Les mer i RingeriksAvisa

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

07-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

En ny analyse bestilt av Nærings- og fiskeridepartementet slår fast at Norge er blitt sterkt avhengig av satellittbaserte tjenester. Hvis de svikter, kan konsekvensene bli både alvorlige og kostbare.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

07-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

Fire personer ble tatt av et snøskred i Hemsedal mandag formiddag. To av dem omkom, melder politiet.

Les mer i RingeriksAvisa