fredag, 14 juli 2023 10:25

Massiv motstand mot AKAs planer på Hvervenmoen

Skrevet av
Her er det plass til mer Her er det plass til mer Foto: Frank Tverran

Det er ikke bare kremmerne i Hønefoss sentrum som er motstandere av mer etablering på Hvervenmoen. Nå kommer også statlige organer på banen.

I en samordnet høringsuttalelse fra satlige organer har vi sakset følgende:

Statsforvalteren i Oslo og Viken:

Med bakgrunn i nasjonale og regionale føringer for samordnet areal- og transportplanlegging,mener vi det blir feil å utvide muligheten for etablering av forretninger med detaljhandel, volumvarer og dagligvarebutikk utover det som gjeldende plan legger opp til.

Utfordringene med å styre handelen i kommunene gjelder ikke spesielt for Ringerike, men er et problem som de fleste kommunene jobber med. Problemstillingene er sammensatte. Ofte har handelsområdene blitt til over lang tid, og det viser seg at det har vært vanskelig å styre handelen kun til plasskrevende handel og begrense volumvarer utenfor sentrumsområdene. «Big-boxkonseptet» har ikke gjort det enklere, i tillegg til utfordringene med bransjeglidning.
Vi mener strategier for utviklingen av handelen i kommunen som helhet bør tas på et overordna nivå. Vi anbefaler derfor at kommunen omhandler temaet grundig i forbindelse med rulleringen av arealdelen som det jobbes med i disse dager. Vi vil også vise til viktigheten av at kommunen legger opp til å styre mye av handelen til sentrum med tanke på planene om Ringeriksbanen og ny stasjon i Hønefoss. Det er viktig at kommunen bygger opp under det nye planlagte knutepunktet.

NVE:

NVE har innsigelse (jf. pbl § 5-4) til planen. Grunnlaget for innsigelsen er at fare for kvikkleirskred/områdeskred ikke er godt nok vurdert i planen, jf. pbl 28-1, TEK17 § 7-3 med veiledning.
For å løse innsigelsen må det gjøres nærmere vurderinger av fare for kvikkleireskred. Skråninger også utenfor planområdet må vurderes og det må eventuelt gjennomføres grunnundersøkelser for å avklare faren. Dersom det er aktuelt med risikoreduserende tiltak må dette innarbeides i planen.

Statens Vegvesen:

Som vegmyndighet fremmer Statens vegvesen innsigelse på grunn av manglende kapasitet i vegnettet, tiltak som vil kreve stengning av en viktig nasjonal transportåre E16, samt manglende tilbud til gående og syklende.

- Alt på ett sted?

For mange år siden hadde en av byens forretninger slagordet "Alt på ett sted". Til syvende og sist er det kundene som tar avgjørelsen og mer demokratisk kan det neppe bli. Så får byråkrater og politikere forsøke å bremse utviklingen så lenge de kan. I mellomtiden brukes det ekstra bensin på å handle både på Eikli og Hvervenkastet - begge steder uten altfor trange p-hus og parkeringsavgifter.

Andre saker å lese

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa