onsdag, 08 februar 2023 09:26

21 prester fratatt kappe og krage siden 2000

Skrevet av
Fem prester har siden 2000 mistet presteretten ved dom, og åtte andre har mistet retten til å være prest av årsaker kirken ikke opplyser om. Fem prester har siden 2000 mistet presteretten ved dom, og åtte andre har mistet retten til å være prest av årsaker kirken ikke opplyser om. Foto: Gorm Kallestad / NTB

21 prester har siden år 2000 mistet retten til å være prest i Den norske kirke (DNK). Det viser tall Vårt Land har hentet inn fra bispedømmene.

Åtte har meldt seg ut av DNK og derfor mistet sin rett til å være prest. Dette kan være personer som har meldt seg inn i andre kirkesamfunn, eller som ikke lenger ønsker å være medlem i et trossamfunn.

Fem har mistet presteretten ved dom, og åtte andre har mistet retten til å være prest av årsaker kirken ikke opplyser om. De tretten siste er alle menn.

– Er du i en posisjon til å være tett på mennesker i sårbare situasjoner, krever det en høy grad av tillit, sier professor emeritus Tormod Kleiven ved Vid vitenskapelige høgskole. Han har doktorgrad på overgrep i kirkelig sammenheng.

I januar ble en prest i Hamar bispedømme pågrepet og siktet for å ha bilder eller filmer som seksualiserer barn eller viser seksuelle overgrep mot barn. En annen prest fra Østlandet ble pågrepet av politiet i slutten av august i fjor og siktet for seksuell omgang med barn.

Andre saker å lese

Brann – Hønefoss 2-0 (0-0)

14-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mål: 1-0 Brenna Lovera (72), 2-0 Lovera (76).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

13-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

12-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet for drapet på Charlie Kirk, opplyste Utah-guvernør Spencer J. Cox på en pressekonferanse fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa