lørdag, 04 februar 2023 23:15

Røyk og flammer velter ut fra fredet restaurant på festningen i Oslo

Mannskaper fra Oslo brann- og redningsetat jobber med å slukke brann i restaurant Festningen i Oslo sentrum lørdag kveld. Mannskaper fra Oslo brann- og redningsetat jobber med å slukke brann i restaurant Festningen i Oslo sentrum lørdag kveld. Foto: Terje Pedersen / NTB

Rundt 13 personer er evakuert fra Festningen restaurant. Svart røyk og flammer står opp fra den verneverdige bygningen på festningsområdet.

festningen2
Foto: Terje Pedersen/NTB

Bygningen som brenner, rommer den ærverdige restauranten. Det kom raskt åpne flammer ut av vinduet på bygget, som tilhører anlegget til Akershus festning. Kort tid etter var hele bygget overtent.

– Brannen er trolig knyttet til ventilasjonsanlegget, tvitret politiet i Oslo ved 19-tiden lørdag, før de konstaterte at det var full fyr i kledningen. Så tok brannen seg opp i takkonstruksjonen.

Ifølge VG er brannvesenet på stedet med 15 biler. Situasjonen beskrives som utfordrende for røykdykkerne siden det er høyt oppe.

– Vi jobber med å få kontroll, vi får bistand nå fra Asker og Bærum brannvesen som sender et en stigebil, opplyser vaktkommandør i brannvesenet Arvid Nordstrand til avisa ved 20-tiden.

Forsvarsbygg på stedet

Forsvarsbygg forvalter bygningene ved festningen, men leier også ut til sivile.

– Vi er varslet om brannen og har folk der nå, sier pressevakt Caroline Waack i Forsvarsbygg til NTB.

Hun forklarer at Forsvarsbygg leier ut til Fauna eiendom, som igjen leier ut stedet til restauranteier Fursetgruppen.

– For øvrig er det brannvesenet som håndterer situasjonen, presiserer hun.

Huset med Restaurant Festningen ble opprinnelig bygd som fengsel i 1836. Siden har det blitt brukt som laboratoriekjøkken og kontorbygg. Forsvarsbygg startet et renoveringsprosjekt og bestemte at huset skulle brukes til restaurantdrift i 2013.

Svart røyk over byen

Den svarte røyken fra brannen spredde seg raskt innover i gatene mot Stortinget.

– Røyken går per nå i retning fra Kontraskjæret og videre innover sentrum mot Rosenkrantz gate, tvitrer politiet i Oslo ved 19.20-tiden.

De regner med at røyken vil fortsette å spre seg en god stund utover kvelden, muligens også enda kraftigere. Etter hvert steg den mer til værs i stedet for å trekke mot sentrum.

– Det er ikke kontroll på brannen. Brannvesenet vil holde på med slukningsarbeid i mange timer. Vi vil ha politiressurser på stedet en stund til framover. Selve festningsområdet er nå stengt for publikum, opplyser operasjonsleder Marita Aune lørdag kveld ved 20.30-tiden.

– Oppsøk helsevesenet

Politiets innsatsleder ber om at de gjester som har vært i restauranten, og som ikke har vært innom samleplassen for de evakuerte, om å ta kontakt med helsevesenet hvis de føler ubehag etter å ha fått i seg røyk.

De siste tallene fra politiet tyder på at til sammen 13 personer er evakuert fra restauranten.

– Alle trygt ute

Restauranten eies av Fursetgruppen, som også eier blant annet Grand Café, Ekebergrestauranten og Maaemo.

Administrerende direktør Gjøran Sæther sier til Nettavisen at de jobber med å få oversikt over situasjonen.

– Jeg er informert om at alle ansatte og gjester skal være trygt ute, men det er foreløpig uoversiktlig, sier Sæther.

festningen3
Foto: Terje Pedersen/NTB

Andre saker å lese

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

I alt 280 personer er det siste året pågrepet i flere ulike land, blant annet Norge, i en svenskledet internasjonal politiaksjon mot vold som handelsvare.

Les mer i RingeriksAvisa

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

Bråk om F-16-fly til Ukraina, pengerot og et omstridt maskekjøp har rystet Forsvaret. Onsdag skal forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) grilles i Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa

Innvandrere har mindre sjanse for forfremmelse på arbeidsplassen

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Innvandrere har mindre sjanse for forfremmelse på arbeidsplassen

Ansatte med innvandrerbakgrunn har mindre sjanse for opprykk og opplever oftere mobbing på arbeidsplassen. Det gjelder spesielt for ansatte fra Afrika og Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftbransjen ber Aasland holde liv i gasskraftverket på Melkøya

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Kraftbransjen ber Aasland holde liv i gasskraftverket på Melkøya

Kraftselskaper i Nord-Norge vil at gasskraftverket på Melkøya holdes i drift også etter elektrifiseringen.

Les mer i RingeriksAvisa