onsdag, 21 desember 2022 08:12

Størst utfart på bittelillejulaften

Juletrafikken kan se slik ut, men Avinor forventer ikke trengsel på storflyplassene i år. Juletrafikken kan se slik ut, men Avinor forventer ikke trengsel på storflyplassene i år. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Vil du reise hjem til jul torsdag, er trolig toget gått. Men på andre, «mindre gunstige» dager kan det fortsatt løse seg.

Avinor spår at hele 134.152 passasjerer skal reise fra de seks største flyplassene torsdag 22. desember – «bittelillejulaften». Fra Oslo lufthavn alene er det ventet 74.635 passasjerer. 21. og 23. desember er det ventet rundt 115.000 passasjerer.

Tallet for Oslo lufthavn er fortsatt drøyt 22 prosent lavere enn i «normalåret» 2019 – da var det hele 95.000 passasjerer som reiste fra Gardermoen på lillejulaften.

– Det betyr også at vi ikke forventer trengsel og køer, selv på juleutfartens travleste dag, sier pressevakt Øystein Løwer i Avinor.

De minner også om at man bør møte i tide, møte forberedt, og droppe innpakkede julegaver i håndbagasjen.

Flest vil fly nordover

– Torsdag 22. desember er den travleste utfartsdagen, mens mandag 2. januar er den største returdagen. Også i romjulen er det høy aktivitet. Siden julaften faller på en helg i år, får en mange dager i romjulen, og mange vil da feire jul ett sted og nyttår et annet, sier pressesjef Tonje Sund i SAS til NTB.

Innenriks har SAS mest trykk til og fra Nord-Norge, og særlig Troms og Finnmark. I utlandet er det London, New York og Kanariøyene som skiller seg ut.

– Reisemønsteret i Norge skiller seg veldig fra våre naboer Danmark og Sverige, der man i Sverige eksempelvis feirer jul i to uker og opp mot 6. januar, sier Sund.

Norwegian opplyser til NTB at det snart er fulle fly 22. og 23. desember. Etter jul er det 26. og 27. desember og de første dagene i januar som er travle. Også her er det stor etterspørsel etter fly nordover.

Fulle tog på torsdag

Vy, GoAhead og SJ Nord melder om fulle tog torsdag.

– På lillejulaften er det mulig å sove seg fram via nattogene, og enkelte avganger har noen få plasser igjen. Om man er villig til å være fremme i aller siste liten, er det også noen plasser igjen på selveste julaften. I romjulen er det ingen utsolgte dager med unntak av nyttårsaften fra Oslo, sier kommunikasjonssjef Åge-Christoffer Lundeby i Vy.

Vy råder blant annet over Bergensbanen. SJ Norge styrer Dovrebanen og Nordlandsbanen, mens GoAhead er ansvarlige for Sørlandsbanen.

16 tog Oslo-Kristiansand

– De som ikke har bestilt reisen hjem til jul, må være raske med å bestille. Det er enkelte seter igjen på noen av togene, men en må forvente å måtte reise på «ugunstige» tider, sier informasjonssjef Hilde Lyng i SJ Norge.

Hos GoAhead er det tre fulle tog både 22. og 23. desember. Også 2. juledag og nyttårshelgen blir svært travle.

– Vi har mange tog på Sørlandsbanen, hele 16 mellom Oslo og Kristiansand – 8 hver vei, og 14 mellom Stavanger og Oslo – 7 hver vei. Vi har derfor stor kapasitet og får spredd trafikken. Vi har ledige plasser på flere tog, men det begynner å fylles opp. Hvis man ønsker å reise med tog på Sørlandsbanen, må man skynde seg, sier pressevakt Dag Brekkan i GoAhead.

Andre saker å lese

Tre kostbare sykler stjålet fra sportsforretning

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre sykler til en verdi av mellom 50 000 og 90 000 kroner per stykk er stjålet fra sportsforretningen Kremmertorget i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

30-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) er bekymret etter at verdens største kryptobørs Binance er utsatt for tidenes største kryptotyveri.

Les mer i RingeriksAvisa

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

29-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

En ny avgrensningsbrønn i Afrodite-funnet nær Kvitebjørn-feltet viser at de utvinnbare gassvolumene kan være over dobbelt så store som tidligere anslått, ifølge Equinor.

Les mer i RingeriksAvisa

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

Statsminister Jonas Gahr Støre ba Financial Times rette en artikkel der avisas kilder sier at Vladimir Putin ga Støre og Finlands president en leksjon i russisk historie. Avisen sier nei.

Les mer i RingeriksAvisa