tirsdag, 20 desember 2022 10:26

Glatte veier:Trafikkuhell hvert andre minutt

Skrevet av
Glatte veier og vinterlige kjøreforhold har ført til at skademeldingene renner inn hos forsikringsselskapene. Glatte veier og vinterlige kjøreforhold har ført til at skademeldingene renner inn hos forsikringsselskapene. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Glatte veier har ført til at skademeldingene tikker inn hos forsikringsselskapet Gjensidige. Foreløpig er det registrert 625 skademeldinger på tirsdag.

– Vi forventer at tallene vil fortsette å stige. Det kan virke som en del bilister ikke tilpasser farten nok etter forholdene. Det er ekstra viktig nå, også å holde god avstand til bilen foran. Mobil- og skjermbruk bør man som ellers ligge unna under kjøring, men klarer man ikke å holde «fingrene unna fatet» skal det enda mindre til enn ellers for at det går galt.

Det sier kommunikasjonssjef i Gjensidige, Bjarne Aani Rysstad i en pressemelding.

De siste dagene har bydd på store utfordringer for bilistene, og skademeldingene tikker kontinuerlig inn til forsikringsselskapet.

– Det er bilister som har kjørt av veien eller som har blitt stående fast, og det er mange kollisjoner som eksempelvis påkjørsler bakfra, sier Rysstad.

I tillegg blir det også stadig flere parkeringsskader fram mot jul.

– Vi tror dessverre bulketallene fram mot jul kan bli større enn på mange år.

En gjennomsnitts bilskade koster ifølge forsikringsselskapet cirka 30.000 kroner, mens en parkeringsskade i snitt ligger på cirka 20.000 kroner.

Andre saker å lese

Kraftig økning i salget av slankemedisin

04-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Så langt i år har nordmenn kjøpt en halv million pakninger med slankesprøyter og slankepiller. Helsedirektoratet er bekymret for utviklingen.

Les mer i RingeriksAvisa

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

03-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

En mann i begynnelsen av 20-årene fra Stavanger er pågrepet i De forente arabiske emirater, siktet for å ha spilt en sentral rolle i en omfattende kryptosvindel våren 2024.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa