tirsdag, 07 juni 2022 15:02

Beredskapsøvelse i Nestunnelen

Skrevet av
Statens vegvesen holder jevnlig beredskapsøvelser i tunneler på riksvegnettet. 9. juni står Nestunnelen på E16 for tur. Statens vegvesen holder jevnlig beredskapsøvelser i tunneler på riksvegnettet. 9. juni står Nestunnelen på E16 for tur. Illustrasjonsfoto: Statens vegvesen/Hanne Louise Løver Thon

Torsdag 9.juni skal Statens vegvesen og nødetatene øve for å bli bedre rustet til å håndtere hendelser i Nestunnelen. Tunnelen blir stengt mellom kl. 09.00 og 14.00.

Mens beredskapsøvelsen pågår er det omkjøring om Utstranda på fylkesveg 2848. Omkjøring er skiltet, og det er satt opp skilt som viser at det er en øvelse som pågår.

Øvelse gjør mester

Statens vegvesen holder jevnlig beredskapsøvelser i riksvegtunneler sammen med nødetatene. Dette er det krav om. Hovedformålet med slike øvelser er å holde nødetatene oppdatert på den aktuelle tunnelen og sikkerhetsutstyret i den, trene samhandling og kommunikasjon, og øve ferdigheter og innsats.

I Nestunnelen denne gangen er det en såkalt fullskalaøvelse. Det betyr at øvelsen foregår inne i tunnelen der det spilles ut et planlagt scenario. I dette tilfellet er det en trafikkulykke mellom en tankbil og personbiler inne i tunnelen, med fare for lekkasje av væske fra tankbilen.

– Ved slike øvelser blir nødetatene bedre rustet til å håndtere en reell hendelse i tunnelen på en effektiv og trygg måte, sier Hanne Løver Thon, praktisk tunnelforvalter i Statens vegvesen

Under øvelsen kan det være en del kjøretøy med blålys i området.

Deltakerne

Disse er med på Statens vegvesens øvelse i Nestunnelen på E16 torsdag 9. mai:

  • Ringerike brann og redningstjeneste
  • Asker og Bærum brann og redning
  • Prehospitale tjenester Vestre Viken
  • Sør-Øst politidistrikt
  • 113-sentralen
  • Vegtrafikksentralen sør
  • Sør-Øst 110
  • Sør-Øst 112
  • Driftsentreprenør NCC

Andre saker å lese

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk krimina…

15-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Les mer i RingeriksAvisa

E18 stengt i begge retninger da Tesla brant og trailer sakset i Asker

14-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

I begge retninger på E18 ved Slependen er det trafikale problemer. I retning Drammen sperrer en trailer alle kjørefelt, og i retning Oslo sto en Tesla i brann.

Les mer i RingeriksAvisa