tirsdag, 07 juni 2022 08:51

SV krever byggestart for Ringeriksbanen

Skrevet av
SV krever at byggingen av Ringeriksbanen settes i gang, sier partiets Mona Fagerås. SV krever at byggingen av Ringeriksbanen settes i gang, sier partiets Mona Fagerås. Foto: Vidar Ruud / NTB

Byggingen av Ringeriksbanen må settes i gang, krever SV i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett.

– Vi gir klar beskjed, en slags marsjordre til regjeringen, om at dette må på plass. Når pengene allerede ligger på bordet, bør ikke det være vanskelig å bli enig om, sier SVs Mona Fagerås til NRK.

Det er satt av en halv milliard kroner i statsbudsjettet for planlegging av ny jernbane og motorvei fra Bærum til Hønefoss, men prosjektet er utsatt flere ganger de siste årene.

I forhandlingene med regjeringen vil SV kreve at den halve milliarden brukes til fysisk oppstart av arbeidet.

Et nytt forhandlingsmøte mellom SV og regjeringspartiene om revidert nasjonalbudsjett starter 7.6.22 klokka 10.15.

Tidligere møter har blitt holdt i statsrådssalen på Stortinget.

Kari Elisabeth Kaski (SV), Geir Pollestad (Sp) og Eigil Knutsen (Ap) er forhandlingsledere for de tre partiene.

Sist redigert tirsdag, 07 juni 2022 08:57

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa