fredag, 13 mai 2022 12:50

Tørreste mars og april i Hønefoss på 100 år

Skogbrannfaren på Øst- og Sørlandet vil øke i ukene fremover. Her slokker brannmannskaper en gressbrann på Terningmoen der forsvaret øvde med våpen. Skogbrannfaren på Øst- og Sørlandet vil øke i ukene fremover. Her slokker brannmannskaper en gressbrann på Terningmoen der forsvaret øvde med våpen. Foto: Terje Pedersen / NTB

Det er fortsatt tørke på Ringerike, med svært lav grunnvannstand for årstiden og lav vannstand i innsjøer og elver.

Samtidig har regnet bedret situasjonen over store deler av Vestlandet.

– Tørken fortsetter å utvikle seg langsomt på Østlandet og Sørlandet, sier Hervé Colleuille, hydrogeolog og seksjonssjef i Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

Lite nedbør de siste månedene har ført til svært lav grunnvannstand og lav vannstand i mange innsjøer og elver.

Til helgen vil det være fire skogbrannhelikoptre i beredskap i Sør-Norge, tre flere enn vanlig. Skogbrannfaren over hele Sør-Norge har vært ekstremt høy i vår på grunn av lite nedbør, og det er til nå i år registrert nesten 700 skog- og gressbranner, ifølge forsikringsselskapet Skogbrand.

Denne helgen er det varslet stor skogbrannfare på oransje nivå over store deler av Østlandet, men faren vil øke utover våren.

Ikke regn i sikte

– Det meste tyder på at det blir tørre forhold i Hønefoss de nærmeste to ukene. Det ventes veldig lite nedbør, og i tillegg blir det høyere temperaturer fremover, så situasjonen ser ikke ut til å bedre seg. Med dette øker også faren for skogbrann igjen, sier statsmeteorolog Dina Stabell ved Meteorologisk institutt.

Hvor alvorlig situasjonen blir fremover, avhenger av været. Det må imidlertid komme mye mer regn om alle de negative effektene av tørken skal avta.

Tomme brønner

– Det har kommet noe nedbør de siste dagene, men vi trenger mye regn over tid for at situasjonen skal komme tilbake til normalen. Grunnvannsnivået er svært lavt og fortsatt synkende i lavlandet på Sør- og Østlandet, sier hydrogeologen.

Tørken har også konsekvenser for båtferdsel, økosystemet, matproduksjon og kraftproduksjon, og kan skape problemer for vannforsyningen utover sommeren. Flere vil kunne oppleve tomme brønner. Dette gjelder særlig grunne brønner, som forsyner enkelthusstander og gårdsbruk.

Årsaken til tørken er den nedbørfattige vinteren og våren. Ifølge Meteorologisk institutt har det ikke vært så tørt i mars og april i Hønefoss på 100 år.

Andre saker å lese

Jevnakermann dømt for råkjøring

08-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann fra Jevnaker er dømt til samfunnsstraff og tap av førerretten etter å ha kjørt betydelig over fartsgrensen på E16 ved Storetjern i Jevnaker. Rettsmøtet ble holdt i Ringerike...

Les mer i RingeriksAvisa

Borgerlig flertall i ny måling

08-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Borgerlig flertall i ny måling

Fremskrittspartiet øker og Venstre kommer over sperregrensen, mens Høyre taper velgere i en ny måling. Likevel viser den et borgerlig flertall.

Les mer i RingeriksAvisa

Rolf Løvland har sitt eget tippelag som vedder om Eurovision

08-05-2025 Musikk NTB - avatar NTB

Rolf Løvland har sitt eget tippelag som vedder om Eurovision

Rolf Løvland røper at han ser på Eurovision-sendingene – og er med i et «tippelag» som vedder om hvordan det vil gå.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep mellom India og Pakistan – drone skal være skutt ned ved militærbase…

08-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep mellom India og Pakistan – drone skal være skutt ned ved militærbase

Indiske og pakistanske soldater har utvekslet ild gjennom natten langs kontrollinjen i Kashmir, og det er hørt en eksplosjon i Pakistans nest største by, Lahore.

Les mer i RingeriksAvisa