torsdag, 08 april 2021 21:32

Betonmast bygger Hov ungdomsskole

Skrevet av
Betonmast bygger Hov ungdomsskole Illustrasjon: CADMAN / L2 Arkitekter

Betonmast Ringerike har signert kontrakt med Ringerike kommune om bygging av Hov ungdomsskole på Hønefoss, etter samspillfase siden sommeren 2020. Kontrakten er en totalentreprise med en verdi på om lag 225 millioner kroner ekskl. mva.

Prosjektet omfatter nybygg av skole og idrettshall på totalt om lag 8 000 kvadratmeter. Skolen vil bli bygget som fire paviljonger, hver på to etasjer, kretsende rundt et felles skoletorg. Prosjektet har et sterkt miljøfokus, og det jobbes etter de samme prinsippene som ved BREEAM-NOR Very Good. Bygningene vil bli oppført i massivtre.

– På Hov ungdomsskole har vi satt oss mål om å utnytte lokale ressurser, redusere ressursbruken i byggefasen, samt sørge for effektiv energistyring og lavt energiforbruk. Samtidig har vi satt helse i fokus blant annet ved å utnytte treverkets innemiljøegenskaper, forteller Eskil Thorkildsen, daglig leder i Betonmast Ringerike.

– Nå gleder vi oss til å komme i gang med byggingen, slik at 375 ungdommer får en topp moderne skole å gå til, avslutter Thorkildsen.

– Ringerike kommune er en ambisiøs byggherre som satser på skole. Dette blir den andre skolen vi bygger for kommunen på kort tid, og etter en konstruktiv samspillsfase ser vi frem til å nå gå i gang med prosjektet. Jeg er stolt av våre dyktige medarbeidere, som nok en gang viser at de har god kompetanse på samspillsprosjekter og skolebygg, sier konsernsjef Jørgen Evensen i Betonmast.

Betonmast Ringerike overleverte Ullerål barneskole til Hønefoss kommune i 2020. Hov ungdomsskole er nærmeste nabo til Ullerål, og vil komplettere tilbudet til barn og ungdom i skolekretsen.

Oppstart av Hov Ungdomsskole er omgående med ferdigstillelse første kvartal 2023.

hov2

Hov ungdomsskole bygges i massivtre. Helse settes i fokus blant annet ved å utnytte treverkets innemiljøegenskaper. Illustrasjon: CADMAN / L2 Arkitekter

Andre saker å lese

Påskekrim står knallsterkt hos bokkjøperne

24-03-2026 Lesestoff NTB - avatar NTB

Påskekrim står knallsterkt hos bokkjøperne

Salget av krim- og spenningsbøker har økt med 14 prosent så langt i år sammenlignet med samme periode i fjor. Det melder Bokhandlerforeningen.

Les mer i RingeriksAvisa

Meny-butikker oppgraderer sikkerheten: Tar i bruk nye Vensafe-løsninger

23-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

De to Meny-butikkene i Hønefoss blir blant butikkene som får oppgradert sikkerheten rundt salget av varer som er utsatt for tyveri eller aldersgrensekontroll. Det skjer etter at dagligvarekjeden Meny har...

Les mer i RingeriksAvisa

To omkom da Air Canada-fly krasjet med kjøretøy på New York-flyplass

23-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To omkom da Air Canada-fly krasjet med kjøretøy på New York-flyplass

Flere personer skal være skadet etter at et regionfly kolliderte med et kjøretøy på rullebanen like etter landing på flyplassen LaGuardia i New York.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 12 - 2026

21-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 12 - 2026

Her kommer den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa