tirsdag, 06 april 2021 09:42

Rundt 30 personer anmeldt for å ha stukket av fra karantenehoteller

Skrevet av
Park Inn er et av karantenehotellene ved Gardermoen. Park Inn er et av karantenehotellene ved Gardermoen. Foto: Annika Byrde / NTB

Rundt 30 personer er anmeldt etter å ha stukket av eller forlatt hotellet de skal sitte i karantene i etter utenlandsopphold, opplyser Ullensaker kommune.

De siste to anmeldelsene kom fra Ullensaker kommune på slutten av påskehelga, skriver Dagbladet. Det er Ullensaker – hjemkommunen til hovedflyplassen på Gardermoen – som har ansvaret for koronatest og smittevernkontroll ved ankomst her fra utlandet til Norge.

Alle som kommer til Norge fra det som regnes som unødvendige utenlandsreiser, må på karantenehotell for egen regning i ti dager. En koronatest kan først tas sju dager etter innreise, og først når denne er negativ, kan folk forlate hotellet.

Øst politidistrikt har tidligere opplyst til NTB at de ikke har til hensikt å pågripe folk som bryter karanteneplikten, men at personene blir anmeldt. En bot ligger på om lag 20.000 kroner.

Fire polakker i Sandefjord fikk på sin side 13.000 kroner hver i forelegg mandag fordi de hadde oppholdt seg sammen på karantenehotellet, og ikke hver for seg på sine egne rom.

Andre saker å lese

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

06-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

Kommunal- og distriktsdepartementet foreslår i dag at Gran kommune endrer fylkestilhørighet fra Innlandet til Akershus.

Les mer i RingeriksAvisa

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

06-02-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

(LEDER) Det er mulig å mene to ting samtidig: Ja - rådhuset skal ha ryddige sikkerhetsrutiner, skriftlige avklaringer og klare grenser for hvem som får tilgang hvor. Og nei -...

Les mer i RingeriksAvisa

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

05-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

Økokrim har besluttet å åpne etterforskning mot Thorbjørn Jagland for mistanker om grov korrupsjon etter opplysninger i Epstein-filene.

Les mer i RingeriksAvisa

Høiby forklarte overgreps-søk: – Gikk masse rykter

05-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Høiby forklarte overgreps-søk: – Gikk masse rykter

På tredje dag av straffesaken mot Marius Borg Høiby forklarte flere vitner seg om nachspielet på Skaugum i 2018. Selv ville Høiby også oppklare noe annet.

Les mer i RingeriksAvisa