mandag, 02 november 2015 09:03

Flere ungdommer dør i trafikken

Skrevet av
Unge menn er risikoutsatte i trafikken. Unge menn er risikoutsatte i trafikken. Foto: Anders Aa. Hagen

Hittil i år er hver fjerde trafikkdrepte mellom 16 og 24 år. – Dette er en tragisk situasjon, sier Ann-Kathrin Årøen i Trygg Trafikk.

Fra januar til og med oktober 2015 har 25 ungdommer omkommet i trafikken. Totalt har 100 mennesker mistet livet på veiene, viser foreløpige tall fra Trygg Trafikk.

– Det er alltid vondt når våre nærmeste rammes av ulykker. Verst er tapet av barn og ungdom, sier kommunikasjonssjef Ann-Kathrin Årøen i Trygg Trafikk.

Utsatte unge menn

På samme tid i 2014 hadde 19 ungdommer i alderen 16 til 24 år omkommet på veiene. De utgjorde 14 prosent av de trafikkdrepte.

– Totalt sett ser vi en klar nedgang i antall omkomne i veitrafikken, men en økning blant ungdom. Vi har ingen umiddelbare forklaringer på hvorfor det er slik, sier Årøen.

Syv av de omkomne ungdommene er kvinner, mens 18 er menn.

– Vi vet at unge menn er mest utsatte i trafikken. Det kan gå galt når manglende erfaring kombineres med høy fart, farlige forbikjøringer, bruk av rusmidler eller annen risikabel oppførsel, sier kommunikasjonssjefen.

Hun understreker likevel at ungdom flest er ansvarsfulle, hensynsfulle og smarte trafikanter, som hverken setter eget eller andres liv på spill.

Trygg Trafikk krever tiltak

13 av de omkomne ungdommene var bilførere, seks var bilpassasjerer, fem døde på motorsykkel, mens en var fotgjenger.

– Noen er på feil sted, til feil tid. Men de fleste som dør på veiene har kjørt for fort, ikke brukt bilbelte eller vært uoppmerksomme. At ulykkene skyldes menneskelige feil, gjør dem ikke mindre tragiske, sier Årøen.

Kommunikasjonssjefen mener politikerne i større grad må fokusere på tiltak overfor trafikantene. Dette må skje i tillegg til satsingen på veibygging.

– Vi trenger langt flere politikontroller, vi trenger effektive kampanjer overfor ungdom og andre risikogrupper. I tillegg trenger vi mer trafikkopplæring inn i ungdomsskolen og videregående skole, sier hun.

Trygg Trafikk mener at en betydelig styrking av holdnings- og opplæringsarbeidet vil være helt nødvendig for å kunne oppfylle nasjonale målsetninger over tid.

Andre saker å lese

Sommertiden er over: Dette må du vite om klokkestillingen

23-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sommertiden er over: Dette må du vite om klokkestillingen

Klokken 3 natt til søndag stilles klokken tilbake til 2, og sommertiden er over. Men de som håper på en ekstra time med skjenking på byen, blir skuffet – skjenketiden...

Les mer i RingeriksAvisa

Danmark vil kjøpe angrepsmissiler fra Kongsberg – Moskva advarer om «katastrofal…

22-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Danmark vil kjøpe angrepsmissiler fra Kongsberg – Moskva advarer om «katastrofale konsekvenser»

Danmark vil skaffe seg langtrekkende missiler fra Norge og USA som kan avfyres fra F-35-kampfly og fra land, opplyser landets forsvarsminister.

Les mer i RingeriksAvisa

Har vi sluttet å ha problemer – og bare fått utfordringer?

21-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Har vi sluttet å ha problemer – og bare fått utfordringer?

Det er snart ikke mulig å ha et problem i Norge. Vi har utfordringer. Kommunene har økonomiske utfordringer, helsevesenet har bemanningsutfordringer, og bedrifter som taper penger, står overfor markedsmessige utfordringer...

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 mi…

21-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 milliarder

Energiselskapet Naftogaz har fått rettens medhold i å ta arrest i fem russiske eiendommer i Oslo. Kravet stammer fra Russlands annektering av Krym i 2014.

Les mer i RingeriksAvisa