onsdag, 06 januar 2021 07:59

Hjemmekontor: Hvem betaler stømregningen?

Skrevet av
Mange reduserer strømforbruket når de er borte fra hjemmet Mange reduserer strømforbruket når de er borte fra hjemmet Illustrasjonsfoto: Thomas Brun / NTB

Nær halvparten av medlemsbedriftene i NHO ha hjemmekontor også etter koronakrisen. 

Nær halvparten av medlemsbedriftene i NHO vil fortsette bruken av hjemmekontor også etter koronakrisen.

– Jeg tror at flere vil jobbe hjemmefra i framtida, om jeg skal spå, sier arbeidslivsdirektør i NHO Nina Melsom til Klassekampen.

Hun kan lene seg på en svarene fra 3.794 bedrifter i NHOs medlemsundersøkelse. Den viser at 63 prosent av bedriftene har brukt hjemmekontor under koronakrisen. Blant de største bedriftene, med over 100 ansatte, er andelen hele 93 prosent.

I alt 48 prosent av bedriftene ønsker å fortsette med en mer valgfri hjemmekontorløsning. Det viser at det er behov for å se på å reglene for hjemmekontor, mener Melsom.

– Det er igangsatt et arbeid i regi av Arbeidsdepartementet. Vi har en forskrift fra 2002, men det har skjedd mye siden da, sier hun til avisen.

LO varsler at det kan bli en sak å diskutere i framtidige lønnsoppgjør.

– Med utstrakt bruk av hjemmekontor er det mye vi er bekymret for, både det fysiske arbeidsmiljøet og det psykososiale. Når bedriftene sparer penger på strøm, renhold og annet, skyves det over på de ansatte. Da må vi ta en diskusjon om kompensasjon, sier LO-nestleder Roger Heimli.

Andre saker å lese

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-mann står bak årets cruisehavn

18-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønefoss-mann står bak årets cruisehavn

Skjolden Cruise Port er kåret til «Port of the Year» under den internasjonale Seatrade Cruise Awards 2026. Bak den privateide cruisehavnen innerst i Sognefjorden står Røysi-konsernet og Hønefoss-bosatte Oddvar Røysi.

Les mer i RingeriksAvisa

Kristin blant de 5 bispenominerte

18-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kristin blant de 5 bispenominerte

Fem kandidater er nominert til ny biskop i Tunsberg bispedømme. Blant dem finner vi et kjent navn for Ringeriks-regionen: Kristin Moen Saxegaard, som tidligere var prost i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

18-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

Trygve Slagsvold Vedum angriper Høyre og anklager partiet for å ha snudd om drivstoffavgifter midt i en priskrise. Høyre kaller Sp-lederens utspill politisk teater.

Les mer i RingeriksAvisa