mandag, 04 januar 2021 08:05

Kirken stenger dørene etter nye koronatiltak

Skrevet av
Hønefoss kirke Hønefoss kirke Foto: Frank Tverran

Den nye nasjonale nedstengingen de neste to ukene gjør at Den norske kirke avlyser gudstjenester og forbyr begravelser med flere enn 50 deltakere.

Statsminister Erna Solberg (H) presenterte søndag en pakke med nye, strenge tiltak for å slå ned smitten i Norge.

Tiltakene kommer til å påvirke «samtlige planlagte aktiviteter i kirken», opplyser direktør Ingrid Vad Nilsen i Kirkerådet.

– Begravelser med maks 50 deltakere kan fortsatt gjennomføres. Det gjelder også unntaksvis for små enkeltsamlinger eller seremonier med inntil ti deltakere, når man lokalt vurderer at det er nødvendig. Utover det anbefaler vi at planlagte gudstjenester og aktiviteter gjennomføres digitalt eller avlyses de neste to ukene, sier hun i en pressemelding.

Vad Nilsen sier kirkens diakonale arbeid ikke tar pause og at kontakt med enkeltmennesker er en viktig del av kirkens oppgaver i en krisetid.

Det kan gjøres unntak for mindre forsamlinger eller seremonier med opp til ti deltakere, som for eksempel dåp, vigsel og innspilling av digital gudstjeneste.

De nye reglene for kirken som gjelder fra 4. januar, anbefaler også at utendørs arrangementer anbefales avlyses selv om regjeringen ikke har innført strengere regler for slike arrangement.

Andre saker å lese

Kvinne lagde bråk i Hønefoss

11-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til onsdag lagde en kvinne i 40-årene så mye bråk i Hønefoss sentrum at politiet måtte ta seg av henne og få henne hjem.

Les mer i RingeriksAvisa

Lettvint for kommunen – men hvem tar regningen?

10-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lettvint for kommunen – men hvem tar regningen?

I flere boligområder blir snø nå blåst rett inn i private hager etter at en ordinær brøytebil har lagt snøen langs veikanten. Snøfreser montert på traktor brukes til å ytterlig...

Les mer i RingeriksAvisa

«Frodo» vil ikke andre skal spille rollen hans i ny «Ringenes herre»-film: – Ikk…

09-03-2026 Film NTB - avatar NTB

«Frodo» vil ikke andre skal spille rollen hans i ny «Ringenes herre»-film: – Ikke så lenge jeg lever

Elijah Wood – som ble verdensberømt for å spille Frodo i «Ringenes herre» – vil verken bekrefte eller avkrefte muligheten for at han på ny skal spille hobbiten.

Les mer i RingeriksAvisa

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

09-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

De første skattemeldingene sendes ut i dag. 2,7 millioner nordmenn ligger an til å få igjen på skatten i år, melder skatteetaten.

Les mer i RingeriksAvisa