mandag, 04 januar 2021 22:21

Hund reddet ut av skredområdet i Gjerdrum

Skrevet av
Innsatsleder i brannvesenet, Gøran Syversen, forteller at hunden hoppet fram mot redningsmannskapene da den ble gravd fram av en husruin. Innsatsleder i brannvesenet, Gøran Syversen, forteller at hunden hoppet fram mot redningsmannskapene da den ble gravd fram av en husruin. Foto: Terje Bendiksby / NTB

En hund ble mandag kveld reddet ut av skredmassene i Gjerdrum kommune. Hunden hoppet fram da den ble gravd ut av et hulrom i husrester i skredområdet.

– Det er gledelig, den er funnet i god behold blant husrester i det området vi stort sett har jobbet med i dag, sier innsatsleder Ivar Myrbø på en pressekonferanse mandag kveld.

Brannvesenets innsatsleder Gøran Syversen forteller at hunden ble gravd fram av ruinene av et hus.

– Vi gjorde et funn av en hund under graving i vrakdeler i et hus, hvor denne hunden hoppet fram, som vi syntes var en gledelig sak, sier Syversen.

Hunden befant seg inne i et hulrom.

– Det er en gladsak for oss og det gir motivasjon til å fortsette å jobbe hardt videre, sier han.

Kan overleve i hulrom

Helsevesenets medisinsk ansvarlige, Halvard Stave, sier at funnet av hunden viser at det finnes hulrom i bygningsmassene, hvor det også er mulig å overleve for mennesker.

– Vi kan ikke sammenligne hunder og mennesker, og jeg kan ikke uttale meg om forskjellene. Men dette bekrefter at det er hulrom der nede som det går an å leve i for en hund. Vi har sagt hele tiden hvilke tilleggsforutsetninger som må være til stede for et menneske, sier han og utdyper:

– Hvis vi finner et stort nok rom som det er et menneske i, der de tilleggsforutsetningene er oppfylt, altså varme, tilgang på isolasjon og tilgang på vann, så kan vi finne noen i live. Og det er derfor dette fortsatt er en redningsaksjon, sier Stave.

Hos veterinær

Hunden er ivaretatt av en lokal veterinær, skriver VG.

– Den er i god stand, og har fått behandling. Jeg har ikke mulighet til å gi flere opplysninger om den på nåværende tidspunkt, sier veterinær Stefan Feterik i Hjemmeveterinæren i Gjerdrum.

Tidligere er dalmatineren Zajka og dvergpuddelen Milli reddet ut av leirskredet.

Andre saker å lese

All musegift blir forbudt i Norge

11-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fra 2027 blir det forbudt for privatpersoner å bruke musegift i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa