mandag, 04 januar 2021 22:21

Hund reddet ut av skredområdet i Gjerdrum

Skrevet av
Innsatsleder i brannvesenet, Gøran Syversen, forteller at hunden hoppet fram mot redningsmannskapene da den ble gravd fram av en husruin. Innsatsleder i brannvesenet, Gøran Syversen, forteller at hunden hoppet fram mot redningsmannskapene da den ble gravd fram av en husruin. Foto: Terje Bendiksby / NTB

En hund ble mandag kveld reddet ut av skredmassene i Gjerdrum kommune. Hunden hoppet fram da den ble gravd ut av et hulrom i husrester i skredområdet.

– Det er gledelig, den er funnet i god behold blant husrester i det området vi stort sett har jobbet med i dag, sier innsatsleder Ivar Myrbø på en pressekonferanse mandag kveld.

Brannvesenets innsatsleder Gøran Syversen forteller at hunden ble gravd fram av ruinene av et hus.

– Vi gjorde et funn av en hund under graving i vrakdeler i et hus, hvor denne hunden hoppet fram, som vi syntes var en gledelig sak, sier Syversen.

Hunden befant seg inne i et hulrom.

– Det er en gladsak for oss og det gir motivasjon til å fortsette å jobbe hardt videre, sier han.

Kan overleve i hulrom

Helsevesenets medisinsk ansvarlige, Halvard Stave, sier at funnet av hunden viser at det finnes hulrom i bygningsmassene, hvor det også er mulig å overleve for mennesker.

– Vi kan ikke sammenligne hunder og mennesker, og jeg kan ikke uttale meg om forskjellene. Men dette bekrefter at det er hulrom der nede som det går an å leve i for en hund. Vi har sagt hele tiden hvilke tilleggsforutsetninger som må være til stede for et menneske, sier han og utdyper:

– Hvis vi finner et stort nok rom som det er et menneske i, der de tilleggsforutsetningene er oppfylt, altså varme, tilgang på isolasjon og tilgang på vann, så kan vi finne noen i live. Og det er derfor dette fortsatt er en redningsaksjon, sier Stave.

Hos veterinær

Hunden er ivaretatt av en lokal veterinær, skriver VG.

– Den er i god stand, og har fått behandling. Jeg har ikke mulighet til å gi flere opplysninger om den på nåværende tidspunkt, sier veterinær Stefan Feterik i Hjemmeveterinæren i Gjerdrum.

Tidligere er dalmatineren Zajka og dvergpuddelen Milli reddet ut av leirskredet.

Andre saker å lese

MDG vil skrote norgespris: – Ute av kontroll

10-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

MDG vil skrote norgespris: – Ute av kontroll

MDG mener norgespris er blitt altfor dyr og vil skrote ordningen. I stedet foreslår partiet en fast rabatt på 1000 kroner i måneden i vinterhalvåret.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre pålegg etter uvarslet kontroll hos Sparmax

09-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre pålegg etter uvarslet kontroll hos Sparmax

Et uvarslet kontrollbesøk hos Sparmax på Hensmoen har ført til tre pålegg fra Arbeidstilsynet. Påleggene gjelder registrering av arbeidstid, dokumentasjon på godkjent truckføreropplæring og arbeid på flere påfølgende søndager.

Les mer i RingeriksAvisa

Småfly havnet på taket på Kjeller flyplass

08-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Et småfly fikk problemer da det skulle lande på Kjeller flyplass i Akershus lørdag formiddag. Flyet ble liggende på taket. Begge de to som var om bord, er uskadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Knallsalg av gulrøtter i sommer: – Haaland-effekt

08-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Salget av norske gulrøtter har gått unna sommer. Produsentene mener Erling Braut Haaland har noe av æren.

Les mer i RingeriksAvisa