torsdag, 22 oktober 2020 13:41

Stortingsflertallet vil forby søskenbarnekteskap

Skrevet av
Fremskrittspartiets justispolitiske talsperson Per-Willy Amundsen mener forbud mot søskenbarnekteskap er et viktig gjennomslag. Fremskrittspartiets justispolitiske talsperson Per-Willy Amundsen mener forbud mot søskenbarnekteskap er et viktig gjennomslag. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Et flertall i justiskomiteen på Stortinget går inn for å forby ekteskap mellom søskenbarn. Nå krangler Ap og Frp om hvem som har æren for vedtaket.

Det er Fremskrittspartiet, Arbeiderpartiet og Senterpartiet som nå går sammen for å sikre flertall for forbudet.

VG meldte om nyheten først.

En stor dag, jubler Fremskrittspartiets justispolitiske talsperson Per-Willy Amundsen, som har vært saksordfører for saken.

– Dette har vært en viktig politisk kampsak for Frp i over 20 år, sier Amundsen til NTB.

«Modningsprosess»

Amundsen tror det har vært en «modningsprosess» i de andre partiene.

– Vi sto alene i den debatten på 00-tallet. Men etter hvert har vel folk sett at behovet for å gjøre noe på dette området, er blitt større. Når Arbeiderpartiet endelig har snudd, og vi får Senterpartiet med på laget, så klarer vi også å skaffe flertall i Stortinget.

Arbeiderpartiets integreringspolitiske talsperson Siri Gåsemyr Staalesen har derimot en annen oppfatning av sakens historie.

– Frp har sittet i regjering i sju år og vært helt handlingslammet, de måtte komme i opposisjon for å få gjennomført en sak som er så viktig for dem. Vi ser at regjeringspartiene ikke blir med, selv om både Høyre og Abid Raja har uttalt at de er for. Vi synes det er synd at ikke alle kunne enes om dette nå, uttaler hun til NTB.

Høyre vil vente

Kulturminister Abid Raja (V) har tidligere stilt seg positiv til et forbud mot søskenbarnekteskap.

Høyres programkomité varslet tidligere i høst at den går inn for at partiet skal støtte et forbud, men Høyre stemte «av tekniske årsaker» mot forbud i justiskomiteen torsdag, skriver VG.

Flertallet i justiskomiteen går også inn for å lovfeste at foreldre skal avverge kjønnslemlestelse og tvangsekteskap.

Andre saker å lese

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

04-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker- og Lunnerelever kan fortsatt søke seg til skolene på Ringerike

Elever fra Jevnaker og Lunner har fortsatt mulighet til å søke seg til videregående skoler på Ringerike og i Hønefoss på lik linje med elever bosatt i Buskerud.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby fengsles i fire uker – begrunnes med gjentakelsesfare

Dagen før rettssaken mot kronprinsessens sønn starter, fengsles Marius Borg Høiby (29) i fire uker.

Les mer i RingeriksAvisa

Marius Borg Høiby pågrepet – siktet for flere nye forhold

02-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby pågrepet – siktet for flere nye forhold

Marius Borg Høiby ble søndag pågrepet av politiet, siktet for kroppskrenkelse, trusler med kniv og brudd på besøksforbud. Politiet vil varetektsfengsle ham.

Les mer i RingeriksAvisa