fredag, 23 oktober 2015 10:48

Får vi en Skandinavisk modell for homoekteskap?

Skrevet av
Går det som disse vil, får vi være glade for at vielser ikke er en del av den ordinære høymessen. Går det som disse vil, får vi være glade for at vielser ikke er en del av den ordinære høymessen. Foto: kirken

Både i Danmark og Sverige kan den enkelte prest nekte å vie homoseksuelle og lesbiske. I Norge går det trolig mot en lignende modell, og man bør derfor være svært nøye med hvilke prester man ansetter.

I Bispemøtet, som er fra 26-30. oktober, skal de norske biskopene drøfte kirkelig vigsel av homoseksuelle og lebiske.

Bispemøtet tok tidligere i høst initiativ til at en sak om adgang til kirkelig vigsel av likekjønnede settes på sakskartet til Kirkemøtet neste år. Dette vil bli drøftet videre på høstens bispemøte.
 
Uforenelig syn
Biskopene erkjenner at det er to uforenlige syn i saken, og ber om at Kirkemøtet gjør et vedtak der man aksepterer at man har ulike meninger – men at kirken fortsatt står samlet.

Etter høstens kirkevalg forventes det å være et flertall i Kirkemøtet for å fastsette en liturgi for vigsel av likekjønnede par. Bispemøtet ønsker å bidra til at Kirkemøtets behandling kan bli mest mulig samlende, på tross av de sprikende oppfatninger som foreligger.

I Danmark ble en ny vigselslov innført i juni 2012. Siden da har likekjønnede kunnet inngå ekteskap i folkekirken. En kjønnsnøytral liturgi ble samtidig autorisert, og dersom en prest av teologiske grunner avstår fra å utføre vielsen, skal paret henvises videre til prosten, som skal finne en annen prest.

I Sverige ble det fra og med 2009 mulig for Svenska kyrkan å vie par av samme kjønn. Prester i den svenske kirken har ingen plikt til å vie par av samme kjønn, men fordi Svenska kyrkan har gjort vedtak om å vie likekjønnede par, er kirken forpliktet til å skaffe en prest som kan foreta vielsen. Minst en av dem som vil gifte seg må være medlem av kirken.

Andre saker å lese

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa

Iskrembod-selskap snur etter LO-kjeft

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ungdommer som har blitt sendt hjem uten lønn grunnet dårlig vær, skal etterbetales, lover gründeren bak iskrembodene i Large Ice-Cream Company (LICC).

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

14-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

USAs president Donald Trump opplyste mandag at det er inngått en avtale om å sende amerikanske våpen til Ukraina, og at dette skal koordineres av Nato.

Les mer i RingeriksAvisa