torsdag, 22 oktober 2015 12:32

Samferdselsdepartementet tar hensyn

Skrevet av
Samferdselsdepartementet tar hensyn Foto: Frank Tverran

Mange har lurt på om naturverninteressene blir ivaretatt når Ringeriksbanen og nye E16 skal planlegges. I oppdragsbrevets premisser kan vi se at dette er ivaretatt. Her kan du også se de detaljerte planene.

I brev av 30.8.15 skriver departementet bl.a. at transportetatenes traséforslag legges til grunn for reguleringsplanarbeidet. For delstrekning 4 skal det gjennomføres et eget forprosjekt som utreder Helgelandsmoen-, Busund- og Monserudalternativene.

Videre heter det at ".. særskilt vil det være viktig å ha god dialog med berørte myndigheter i forbindelse med forprosjektet for valg av trasé for delstrekning 4. Departementet ber derfor Jernbaneverket og Statens vegvesen bygge videre på samarbeidet som ble etablert med berørte direktorater i forbindelse med utarbeidelsen av faktagrunnlaget for silingsrapporten av januar 2015. Forprosjektet gjennomføres i samråd med disse aktørene. I dette arbeidet er det viktig å identifisere avbøtende og kompenserende tiltak knyttet til landbruks-, kultur- og naturverdiene samt vannførselen i området."

Arbeidet utføres som en forlengelse av utredningsfasen og den detaljerte fremdriftsplanen ser slik ut:

ringeriksbanen plan

Andre saker å lese

Frp langer ut mot regjeringen: Trenerer utbygging av vei og jernbane

12-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp langer ut mot regjeringen: Trenerer utbygging av vei og jernbane

Tre år etter at Nasjonal transportplan ble vedtatt i Stortinget, står flere store samferdselsprosjekter stille. – Åpenbar trenering, påpeker Frp.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne døde i boligbrann i Hønefoss

12-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

En kvinne i 60-årene omkom i en brann i en leilighet i Hønefoss i natt. Pårørende er varslet.

Les mer i RingeriksAvisa

To bortvist fra utested i Hønefoss

11-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann og en kvinne i 20-årene ble natt til søndag bortvist fra et utested i Hønefoss av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Folk møter ikke til eget bryllup – nå vil kommunen innføre gebyr

11-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Folk møter ikke til eget bryllup – nå vil kommunen innføre gebyr

Flere brudepar som skal vies på rådhuset, avbestiller i siste liten eller dukker rett og slett ikke opp til eget bryllup. Nå varsler Lillestrøm kommune gebyr.

Les mer i RingeriksAvisa