mandag, 25 mai 2020 08:57

FHI presiserer: Unødvendig å teste friske

Skrevet av
Om en symptomfri person uten risiko i et tilnærmet smittefritt samfunn skulle teste positivt, er det faktisk høy sannsynlighet for at det positive svar er falskt, og derfor lite hensiktsmessig å masseteste friske mennesker. Om en symptomfri person uten risiko i et tilnærmet smittefritt samfunn skulle teste positivt, er det faktisk høy sannsynlighet for at det positive svar er falskt, og derfor lite hensiktsmessig å masseteste friske mennesker. Illustrasjonsfoto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Nå som spredningen av koronavirussmitte i Norge er liten, har det ingen hensikt å teste store grupper av friske, som for eksempel alle ansatte i en bedrift.

Det mener Folkehelseinstituttet (FHI), som anbefaler at det nå utføres test for koronaviruset sars-CoV2 av alle personer med akutt luftveisinfeksjon som har feber, hoste eller tungpustethet, eller som lege mistenker har covid-19.

I en pressemelding mandag forklarer FHI at hvis man tester en person som ikke har symptomer eller økt risiko for å ha blitt smittet, og som lever i et samfunn med lite smitte – slik Norge er per nå, er det svært lite sannsynlig at personen tester positivt.

Slik situasjonen er nå, anslår FHI at om man tester 12.000 tilfeldige personer i Norge, vil man få rundt 15 positive prøvesvar, der kun ett av dem er reell koronasmitte, mens de 14 andre er falske positive prøvesvar. Det vil si at personen som tester positivt egentlig er frisk. Ved svært lav smitte i samfunnet gjelder dette selv om testen (PCR-test) i seg selv er av god kvalitet.

– I slike situasjoner bør ikke helsepersonell stole på et positivt resultat før de har tatt en ny prøve som bekrefter det, sier lege Joakim Øverbø ved Folkehelseinstituttet.

Om en symptomfri person uten risiko i et tilnærmet smittefritt samfunn skulle teste positivt, er det faktisk høy sannsynlighet for at det positive svar er falskt, og derfor lite hensiktsmessig å masseteste friske mennesker.

Andre saker å lese

Mann funnet død i leteaksjon i Jevnaker

18-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann som ikke kom hjem som avtalt, er funnet død i Jevnaker. De pårørende er varslet, opplyser politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå rammes også flyplassene av streik

18-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå rammes også flyplassene av streik

Fellesforbundet utvider i dag streiken til å ramme serveringssteder på seks av landets største flyplasser. Totalt er nå 4416 medlemmer i 331 bedrifter i streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Stor politiaksjon mot MC-miljø i Oslo

16-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet i Oslo har pågrepet nesten 30 menn på et treff i regi av det politiet mener er en forbudt MC-klubb på Kongen Marina i Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere boligsalg over fire millioner

16-05-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere boligsalg over fire millioner

Det er registrert flere eiendomsoverdragelser i Ringerike i første halvdel av mai. Åsliveien 2 topper denne oversikten med et salg på 4,2 millioner kroner, tett fulgt av Holtbekkveien 4.

Les mer i RingeriksAvisa