tirsdag, 26 november 2019 08:06

Flere velger å gifte seg utenfor kirken

Skrevet av

For 20 år siden foregikk over halvparten av alle vielser i Den norske kirke. Nå er det bare vel en av tre som velger folkekirken når de skal inngå ekteskap.

Borgerlig vigsel ble for første gang den største vigselstypen i fjor. Tall Dagen har hentet fram, viser at det har vært en kraftig økning i religiøse vielser utenom Den norske kirke.

I 2018 ble det inngått 20.949 ekteskap blant bosatte i Norge. Det var 1.162 færre enn året før. Bare 7.630 par giftet seg i Den norske kirke, det er en andel på 36,4 prosent.

Samme år ble det foretatt 1.797 vielser i tros- og livssynssamfunn utenom Kirken, rundt 700 av disse var i regi av HEF. Borgerlige vielser var mest populært i fjor med 8.063.

– Vigsel er den kirkelige handlingen som står svakest. Begravelser, dåp og konfirmasjon står langt sterkere, ser Harald Hegstad, professor i teologi ved MF vitenskapelig høyskole for teologi, kirke og samfunn (MF) til Dagen.

En annen faktor er økonomi. Å gifte seg i kirken er ofte dyrt.

– De som gifter seg i kirken vil gjerne ha hvit brudekjole, stort selskap og en pyntet og vakker vielse. Borgerlige vielser gjøres ofte enklere, sier professoren.

 

julekonsert liggende

Andre saker å lese

Milliarder brukt på Ringeriksbanen – uten at spaden er satt i jorda

13-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Milliarder brukt på Ringeriksbanen – uten at spaden er satt i jorda

Prosjektet med Ringeriksbanen og ny E16 mellom Skaret og Hønefoss har så langt kostet skattebetalerne 2,3 milliarder kroner i planlegging - uten at byggingen har startet.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske partier bruker millioner på reklame i sosiale medier

13-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Norske partier bruker millioner på reklame i sosiale medier

Norske partier har de siste 90 dagene brukt 5,4 millioner kroner på reklame hos Facebook og Instagram. Arbeiderpartiet har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Medienes dom: Støre vant partilederdebatten

12-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Medienes dom: Støre vant partilederdebatten

Statsminister og Ap-leder Jonas Gahr Støre vant mandagens partilederdebatt under Arendalsuka, ifølge snittet av medienes terningkast.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljefondet tapte 156 milliarder kroner, tross solid avkastning i første halvår

12-08-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Oljefondet tapte 156 milliarder kroner, tross solid avkastning i første halvår

Oljefondet fikk en avkastning på 5,7 prosent i første halvår. Valutatap på over 1000 milliarder kroner førte likevel til et verdifall på 156 milliarder kroner.

Les mer i RingeriksAvisa