tirsdag, 08 oktober 2019 08:15

Arkivverket skal digitalisere historisk kulturarv

Skrevet av
Kulturminister Trine Skei Grande (V) ønsker digitalisering av kulturstoff. Kulturminister Trine Skei Grande (V) ønsker digitalisering av kulturstoff. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Arkivverket og Nasjonalbiblioteket skal lagre og tilgjengeliggjøre historiske lydopptak, konserter, fotografier og annet historisk materiell.

Det kommer fram i regjeringens foreslåtte kulturbudsjett for 2020, skriver Aftenposten. Kulturminister Trine Skei Grande vil sette av 127 millioner kroner til digitaliseringsprosjektet.

– Postadressen din skal ikke avgjøre dine muligheter for å finne informasjon. Nå legger vi til rette for at så mye som mulig av den historiske dokumentarven skal bli tilgjengelig fra din hjemme-PC. Du skal ikke lenger trenge å dra til et bibliotek for å finne informasjonen, sier Grande.

Grande mener det haster med å få tatt vare på og tilgjengeliggjort materialet.

– Det er ikke alt som finnes lagret på papir, en del ting er kun lagret digitalt. Det er disse tingene, blant annet de gamle diskettene fra 1980-tallet, som vi er mest redd for. Det er mange slike digitale baser som står i fare for å forsvinne hvis vi ikke tar grep, sier hun.

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa