tirsdag, 08 oktober 2019 11:30

Hvem bestemmer i Ringerike AP?

Skrevet av
Hvem bestemmer i Ringerike AP? Arkivfoto: Frank Tverran

Det ligger nå an til et teknisk valgsamarbeid i Ringerike. Og det står ikke på de folkevalgte. Det er andre som har makten. SISTE: Enighet i forhandlingene.

Etter flere runder med forhandlinger, etter at Senterpartiet banket 17 uspiselige krav i bordet og etter at Venstre meldte seg ut av alle forhandlinger, kan det gå til et valgteknisk samarbeide mellom Arbeiderpartiet, Høyre, Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti. Dette utgjør 25 representanter og kan i det minste få flertall for de posisjonene de blir enige om å fordele.

Men så langt har det falt de rødeste i Arbeiderpartiet svært tungt for brystet å skulle ha noe med Fremskrittspartiet å gjøre. Fagforeningsfolk er etter det RingeriksAvisa erfarer de største motstanderne av et slikt samarbeid - selv et rent valgteknisk samarbeid. I den første runden hadde FrP bare noen små tillegg til det som Høyre og AP allerede hadde blitt enige om. Men det var tommelen ned hos det første medlemsmøtet i AP. FrP mener nok selv at de var beskjedne. Så ble det en ny runde hos AP mandag kveld, uten at resultatet så langt er kjent. Mye tyder på at begeret nå er fullt hos FrP og at de har strukket seg så langt det er mulig.

Dagen i dag vil kanskje gi oss svaret, det blir møter utover ettermiddagen og kvelden. Hvis ikke, blir det "Polsk Riksdag" i det første kommunestyremøtet - eller kanskje mest sansynlig en utsettelse av det konstituerende møtet.

Sent tirsdag kveld kom det til enighet med FrP og dermed har den politiske kabalen i Ringerike kommune endelig gått opp.

Sist redigert tirsdag, 08 oktober 2019 23:01

Andre saker å lese

Slik kan fremmede stater manipulere et valg gjennom sosiale medier

17-07-2026 Politikk Av Frank Tverran med AI-støtte - avatar Av Frank Tverran med AI-støtte

Slik kan fremmede stater manipulere et valg gjennom sosiale medier

Falske profiler som fremstår som vanlige velgere. Kopierte nettaviser med oppdiktede nyheter. Stjålne dokumenter som publiseres på det mest skade­lige tidspunktet. Stadig flere land bruker sosiale medier som en slagmark...

Les mer i RingeriksAvisa

Danmarkskabel skal repareres for 130 millioner kroner – galskap, mener Sp

17-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Danmarkskabel skal repareres for 130 millioner kroner – galskap, mener Sp

Selv om regjeringen har lovet å ikke erstatte de to Danmarks-kablene som snart når sin levetid, skal én av dem nå repareres. Sp og Rødt reagerer.

Les mer i RingeriksAvisa

Slik blir VM-finalen: Historisk pauseshow, superstjerner og tidenes dyreste stad…

16-07-2026 Sport NTB - avatar NTB

Slik blir VM-finalen: Historisk pauseshow, superstjerner og tidenes dyreste stadion

På søndag vil mange hundre millioner TV-seere være vitne til den 23. finalen i fotball-VM. Fifa lover et spektakulært show.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte i 150 km/t på E16 – tre mistet førerkortet

15-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre bilførere ble anmeldt og fikk førerkortet midlertidig beslaglagt etter en fartskontroll på E16 ved Årbogen tirsdag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa