tirsdag, 22 januar 2019 11:16

Derfor lever Norge farlig i håndball-VM

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Hvor mye legger Mikkel Hansen i kampen mot Sverige onsdag. Hvor mye legger Mikkel Hansen i kampen mot Sverige onsdag. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

Spekulasjonene om mulig avtalt spill mellom Danmark og Sverige i avslutningen i håndball-VM går høyt allerede. De klarte perfekt 2-2 i fotball-EM 2004.

Det resultatet var akkurat det begge lag trengte og sendte samtidig Italia ut. Hos italienerne går resultatet bare under betegnelsen «due-due (2-2)».

Reglementet i håndball-VM gjør at Danmark (gruppevinner) og Sverige (toer) nå er sikre på avansement om svenskene vinner med to (og scorer 30 mål eller mer) eller tre mål onsdag

Det forutsatt at Norge slår Ungarn i kampen før. Dersom lag havner på samme poengsum, er det innbyrdes oppgjør som teller. Her vil Sverige, Danmark og Norge ikke kunne skilles på poeng om Sverige vinner. Da slår målforskjellen inn.

Det kan også ende med at loddtrekning må til for å skille lagene, men det skal svært mye til.

Ut

Den danske spilleren Henrik Møllgård fyrte litt oppunder spekulasjonene. – Due-due var helt perfekt. Norge ut! Sverige og Danmark inn, sa han med et glimt i øyet i pressesonen etter seieren mot Egypt mandag.

Sveriges trener Kristjan Andresson om mulig «due-due»:– Det får dere spekulere i. Jeg ønsker å forberede laget mitt for å vinne, sa han til svenske medier.

Dette svarte Norges Bjarte Myrhol på spørsmål om han stolte på Danmark mot Sverige.

– Hehe, er det noe man aldri kan gjøre, så er det å stole på et håndballresultat.

Hvile

Norge er garantert videre med seier over Ungarn i kombinasjon med dansk poeng i svenskekampen. Det samme gjelder ved norsk uavgjort mot Ungarn og ikke svensk seier.

VM er et knallhardt mesterskap. Alt av krefter som kan spares inn mot finalehelgen, vil kunne være forskjellen på suksess eller fjerdeplass.

Det er andre ingredienser i Danmark-Sverige-kampen også:

Andresson skal overta jobben som klubbtrener (Rhein Neckar Löwen) fra Danmark-sjef Nikolaj Jacobsen til sommeren.

Jacobsen har begge Sveriges keepere i stallen i Tyskland til daglig.

I den andre hovedrunden er Frankrike og Tyskland allerede klare for semifinale, men hvem som blir gruppevinner avklares først onsdag.

Andre saker å lese

Utenlandsk turist truffet av lyn på italiensk vulkan - døde

18-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Utenlandsk turist truffet av lyn på italiensk vulkan - døde

En amerikansk turist er død etter å ha blitt truffet av lyn på vulkanen Etna på Sicilia.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt selskap innen seniorpolitikk og pensjon

18-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

OPPLØPSSIDEN AS er registrert som nytt aksjeselskap med forretningsadresse i Ringveien 29 på Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Kongen er innlagt på Rikshospitalet, opplyser Kongehuset

17-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Kong Harald er innlagt på Rikshospitalet i Oslo, opplyser Konghuset mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Elbiler utgjør en tredel av bruktbilene til salgs på Finn

17-08-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Elbiler utgjør en tredel av bruktbilene til salgs på Finn

Elbiler står for en stadig større del av utvalget av bruktbiler her i landet, ifølge Finn. Annonsetjenesten melder om jevne priser på bruktbiler gjennom juli.

Les mer i RingeriksAvisa