torsdag, 10 januar 2019 11:18

Derfor er Pettersøya anleggsområde

Skrevet av
Derfor er Pettersøya anleggsområde Foto: Frank Tverran

Kommunen sørger for at gater og torg er frie for snø. Det er ikke lenger tilfeldig hvor snøen plasseres.

pettersoya3
Snøen blir ryddet unna sentrumsgatene (Foto: Frank Tverran)

Allerede i mars i fjor henvendte Ringerike kommune seg til Fylkesmannen i Buskerud med en del tolkningsspørsmål i forbindelse med deponering av snø.

Norconsult fikk i oppdrag å utføre en miljørisikovurdering både av Tyrimyra og Pettersøya. I løpet av september ble det tatt prøver av grunnen på Pettersøya og utarbeidet en rapport om miljørisikovurderingen av snødeponier i Hønefoss.
Det ble tatt prøver 4 steder. Tre steder hvor det tidligere var deponert snø, og ett sted nord for snødeponiet som et referansepunkt.

pettersoya2
Bildet er tatt i september og viser prøvepunkt 4 som er et referansepunkt utenfor tidligere snødeponi Foto: Frank Tverran

- Overraskende bra

I sin rapport sier Norconsult bl.a.: "Analyseresultatene er overraskende positive og viser at de øverste 150 cm av jordmassene i alle prøvepunkter på Petersøya er rene, dvs. i tilstandsklasse I".

- Avfallsplukking hver uke

I sin konklusjon sier rapporten bl.a.: "Snø inneholder vanligvis en del avfall. Det legges opp til at avfall plukkes ukentlig i snøsmeltingsperioden rundt deponiområdene for å forhindre forsøpling.
Området hvor snø deponeres på Petersøya er tilgjengelig for publikum. Det er derfor anbefalt at snødeponiet på Petersøya skal være lukket med anleggsgjerde. Dette vil også hindre spredning av avfall fra deponiområdet med vind i noen grad."

Derfor er deponiet flyttet

Norconsult fant spor av et gammelt avfallsdeponi syd på Pettersøya, der hvor det tidligere har blitt tippet snø. Man var redd for at ny snøsmelting med påfølgende avrenning kunne aktivere dette avfallet og anbefalte derfor kommunen å flytte snødeponiet lenger mot nord. Dette rådet har Ringerike kommune fulgt.

Påvirker ikke vannkvaliteten

I dag finnes det målestasjoner oppstrøms Hønefossen, ved "Hvitebrua" og ved "Rådhusbrua". Vannprøvene ovenfor og nedenfor Pettersøya viser ingen tegn på at snødeponiet forringer vannkvaliteten.

KUNNSKAP: Pettersøya eller Petersøya?

Andre saker å lese

Én død og én kritisk skadet i trafikkulykke

29-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En person er død og en annen ble kritisk skadet i en kollisjon mellom en lastebil og to personbiler i Hå kommune på Jæren i morgentimene.

Les mer i RingeriksAvisa

Matoma starter gratis musikkskole i hjembygda

29-01-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Matoma starter gratis musikkskole i hjembygda

DJ-stjernen Tom Stræte Lagergren, kjent som Matoma, har startet et gratis kulturtilbud i hjembygda Flisa, med mål om å nå unge i hele landet.

Les mer i RingeriksAvisa

Heroisk Glimt-bragd i Madrid – 2-1-seieren over Atlético Madrid sende dem videre…

28-01-2026 Sport NTB - avatar NTB

Heroisk Glimt-bragd i Madrid – 2-1-seieren over Atlético Madrid sende dem videre i Champions League

Bodø/Glimts fantastiske 2-1 over Atlético Madrid i Spania sende laget fra nord rett videre i Champions League.

Les mer i RingeriksAvisa

Finn de beste Viking IPTV-serverne i Norge

28-01-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Finn de beste Viking IPTV-serverne i Norge

I dagens digitale landskap er det viktig å ha tilgang til pålitelige og høykvalitets IPTV-tjenester. For de som er på utkikk etter de beste IPTV-serverne i Norge, er det avgjørende...

Les mer i RingeriksAvisa