torsdag, 10 januar 2019 11:18

Derfor er Pettersøya anleggsområde

Skrevet av
Derfor er Pettersøya anleggsområde Foto: Frank Tverran

Kommunen sørger for at gater og torg er frie for snø. Det er ikke lenger tilfeldig hvor snøen plasseres.

pettersoya3
Snøen blir ryddet unna sentrumsgatene (Foto: Frank Tverran)

Allerede i mars i fjor henvendte Ringerike kommune seg til Fylkesmannen i Buskerud med en del tolkningsspørsmål i forbindelse med deponering av snø.

Norconsult fikk i oppdrag å utføre en miljørisikovurdering både av Tyrimyra og Pettersøya. I løpet av september ble det tatt prøver av grunnen på Pettersøya og utarbeidet en rapport om miljørisikovurderingen av snødeponier i Hønefoss.
Det ble tatt prøver 4 steder. Tre steder hvor det tidligere var deponert snø, og ett sted nord for snødeponiet som et referansepunkt.

pettersoya2
Bildet er tatt i september og viser prøvepunkt 4 som er et referansepunkt utenfor tidligere snødeponi Foto: Frank Tverran

- Overraskende bra

I sin rapport sier Norconsult bl.a.: "Analyseresultatene er overraskende positive og viser at de øverste 150 cm av jordmassene i alle prøvepunkter på Petersøya er rene, dvs. i tilstandsklasse I".

- Avfallsplukking hver uke

I sin konklusjon sier rapporten bl.a.: "Snø inneholder vanligvis en del avfall. Det legges opp til at avfall plukkes ukentlig i snøsmeltingsperioden rundt deponiområdene for å forhindre forsøpling.
Området hvor snø deponeres på Petersøya er tilgjengelig for publikum. Det er derfor anbefalt at snødeponiet på Petersøya skal være lukket med anleggsgjerde. Dette vil også hindre spredning av avfall fra deponiområdet med vind i noen grad."

Derfor er deponiet flyttet

Norconsult fant spor av et gammelt avfallsdeponi syd på Pettersøya, der hvor det tidligere har blitt tippet snø. Man var redd for at ny snøsmelting med påfølgende avrenning kunne aktivere dette avfallet og anbefalte derfor kommunen å flytte snødeponiet lenger mot nord. Dette rådet har Ringerike kommune fulgt.

Påvirker ikke vannkvaliteten

I dag finnes det målestasjoner oppstrøms Hønefossen, ved "Hvitebrua" og ved "Rådhusbrua". Vannprøvene ovenfor og nedenfor Pettersøya viser ingen tegn på at snødeponiet forringer vannkvaliteten.

KUNNSKAP: Pettersøya eller Petersøya?

Andre saker å lese

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Blir vi endelig kvitt ham?

11-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Blir vi endelig kvitt ham?

Skal vi endelig bli kvitt Ringeriksbanens største hjulkjepp?

Les mer i RingeriksAvisa