onsdag, 09 januar 2019 14:54

Anbefaler Eggemoen som ny hovedflyplass for småfly

Skrevet av
Anbefaler Eggemoen som ny hovedflyplass for småfly Foto: Frank Tverran

Samferdselsdepartementet bestilte i 2018 en utredning om ulike alternativer for en permanent løsning for småflyaktiviteten i Østlandsområdet. Nå har Oslo Economics levert sin rapport.

Enten Eggemoen eller fordelt på Jarlsberg, Rakkestad og Rygge
I rapporten slås det fast at en permanent løsning for småflyaktiviteten i Østlandsområdet kan oppnås både med konsentrert innsats mot en flyplass, og med spredt innsats mot flere flyplasser. Med en høy vektlegging av brukernytten anbefales det i rapporten at det legges til rette for at Eggemoen ved Hønefoss blir et permanent tilholdssted for småflyaktiviteten.
Dersom brukernytten tillegges mindre vekt, anbefales det i rapporten en løsning der innsatsen blir spredt over flyplassene Jarlsberg, Rakkestad og Rygge. En helt ny flyplass for småfly anbefales ikke.

Følger opp småflystrategien

Rapporten er en direkte oppfølging av strategien for småflyvirksomheten i Norge, som regjeringen la fram i 2017. Der ble det slått fast at mange flyklubber og allmennflygere opplever tilgangen til landingsplasser for norsk småflyaktivitet som utfordrende. Særlig gjelder dette i Østlandsområdet, som følge av at den sivile aktiviteten ved Rygge flyplass er avviklet, og Kjeller flyplass er planlagt avviklet.

Samferdselsdepartementet vil nå gå igjennom rapporten, og vurdere anbefalingene som er gitt.

Hele rapporten kan du lese her (PDF)

 

Andre saker å lese

Nå kommer sensuren for elever i hele landet

17-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kommer sensuren for elever i hele landet

I disse dager faller sensuren for 180.000 elever fra ungdomsskolen og videregående. Da kan nervøse elever endelig sjekke karakterene sine.

Les mer i RingeriksAvisa

Flertallet på plass for norgespris på strøm

16-06-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Flertallet på plass for norgespris på strøm

Norgespris får flertall på Stortinget etter at Sp og SV i dag varslet at de stiller seg bak forslaget. – Trist å se at SV sikret flertall for dette, mener...

Les mer i RingeriksAvisa

Slutt på hemmelige boligbud fra 1. juli

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Slutt på hemmelige boligbud fra 1. juli

Fra 1. juli kan du ikke lenger sikre deg drømmeboligen ved å kuppe den før budrunden.

Les mer i RingeriksAvisa

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa