onsdag, 26 desember 2018 12:09

Bae tviler på Carlsen-trippel: – Feltet er kolossalt

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
I romjulen håper Magnus Carlsen å kunne fullføre en ny VM-trippel i sjakk. I romjulen håper Magnus Carlsen å kunne fullføre en ny VM-trippel i sjakk. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Magnus Carlsen sikter mot å kopiere VM-hattricket fra 2014, men NRKs sjakkekspert Torstein Bae tror han skal slite med å bli mester i både hurtig- og lynsjakk. Carlsen jakter i romjulen to nye VM-titler. Opprinnelig skulle mesterskapet som i fjor gå i Saudi-Arabia, men ble nylig i all hast flyttet til St. Petersburg i Russland.

2. juledag skal Carlsen og resten av verdenseliten spille fem partier i hurtigsjakk. Det skal de også gjøre de to neste dagene før en verdensmester er kåret. 29. desember går man rett over til lynsjakk. Den første dagen skal det spilles tolv runder, mens de siste ni går dagen etter.

Carlsen kommer til Russland som regjerende verdensmester i klassisk sjakk og lynsjakk. Hurtigsjakk-VM har han ikke vunnet siden 2015.

Rivaler i toppform

28-åringen er selvsagt en av favorittene i begge sjakkens «fartsdisipliner», men Bae er tvilende til at han gjenskaper bragden fra juni 2014. Da fullførte han den «umulige» VM-trippelen og holdt alle tre titlene som førstemann i historien.

– Han har en fin inngang med triumfen fra London, og han er sikkert i godt humør før start. Men feltet er kolossalt, som det alltid er i Russland, og noen konkurrenter vil være i toppform. Jeg gir Magnus en tre dels sjanse i hurtigsjakk og litt mer i lynsjakk, sier Bae til NTB.

– Sjansen for å vinne begge er selvsagt betydelig lavere. Trippelkronen fra 2014 er hans største prestasjon. Etter den tid har konkurrentene lært mye av Magnus, og en ny trippel vil etter min vurdering være enda mer imponerende, legger NRK-eksperten til.

Spørsmålstegn

Nordmannen møter i dagene framover konkurrenter som har spilt mye mer hurtig- og lynsjakk enn ham selv i 2018. Hvordan Carlsen takler dette blir et av spenningsmomentene.

Carlsen var i sin tid regjerende trippelmester i totalt 15 måneder. I oktober 2015 forsvarte han tittelen i hurtigsjakk, men greide det ikke i lynsjakk.

I november tok Carlsen nok en VM-tittel i klassisk sjakk. Tidvis hanglet han seg gjennom tolv strake remis mot Fabiano Caruana, men i omspillet feide han amerikaneren av brettet. Da var han sin motstander totalt overlegen i hurtigsjakk.

Den gode følelsen satser Carlsen å bygge videre på utover i romjulen.

Andre saker å lese

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa