tirsdag, 12 mai 2015 12:02

Eksamenstid for 240.000 elever

Skrevet av
Illustrasjonsfoto Illustrasjonsfoto
Fra 18. mai til 5. juni skal 240 000 elever på 10. trinn og i videregående skole gjennomføre 280 000 eksamener i nærmere 400 ulike fag.

Onsdag 13. mai får elevene vite om de kommer opp til eksamen og hvilke fag de kommer opp i. Og da er vårens eksamensperiode i gang.

Flere skoler med i prøveordning med Internett

Utdanningsdirektoratet har gjennomført forsøk med tilgang til Internett på eksamen de fire siste årene. Forsøket gjelder åtte fag.

- Elevene opplever det som nyttig å ha tilgang til Internett under eksamen samtidig som vi ser at eksamensformen gjør at skolene i større grad har fokus på kildebruk i opplæringen, sier Sissel Skillinghaug, avdelingsdirektør i Utdanningsdirektoratet.

Til sammen 61 videregående skole over hele landet deltar i prøveordningen som holdes for siste gang. Til høsten kommer sluttrapporten fra evalueringen av forsøket.

Ny eksamensordning i matematikk

Læreplanene i matematikk krever bruk av digitale verktøy. Derfor er det nå innført krav til obligatorisk bruk av digitale verktøy for alle eksamener i matematikk i grunnskolen og videregående i år.

Andre viktige datoer denne våren:

  • Første eksamensdag 19. mai skal 21 400 elever på 10. trinn ha eksamen i engelsk. 11 000 elever på videregående tar eksamen i 60 ulike fremmedspråk
  • Den største eksamensdagen er fredag 29. mai. Da skal nærmere 52 000 elever i tredjeklasse på videregående ha eksamen i norsk hovedmål.
  • 4. juni er den store yrkesfagdagen. Vel 6 200 elever tar 136 ulike eksamener i blant annet de to store fagene helsearbeider og barne- og ungdomsarbeider. Men det er også eksamen i blant annet fagene frisør, industrimekaniker, kokk og produksjonsteknikk. Elever har også meldt seg på til eksamen i de små fagene i blant annet konditori, komposittbåtbygger og urmaker.
Fakta om eksamensoppgaver:

Det er lærere som underviser i faget, men også medarbeidere fra høgskoler og universiteter, som utarbeider eksamensoppgavene. Det tar flere måneder fra arbeidet med en eksamensoppgave starter til den er ferdig.

 
Sist redigert tirsdag, 12 mai 2015 12:17

Andre saker å lese

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa

Dømt for vold med spritflaske – fikk samfunnsstraff

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 30-årene fra Ringeriksregionen er dømt til samfunnsstraff etter å ha slått en annen mann i ansiktet med en spritflaske under en fest. Hendelsen førte til at fornærmede...

Les mer i RingeriksAvisa

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

30-04-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

Anerkjennes Russlands annektering av Krim, vil det ifølge eksperter undergrave og endre den internasjonale orden som ble etablert etter andre verdenskrig.

Les mer i RingeriksAvisa