tirsdag, 11 august 2015 16:17

RAMSAR vil at vi tar opp igjen Åsa

Skrevet av
I dette dokumentet er alle fakta om miljøet samlet I dette dokumentet er alle fakta om miljøet samlet

I et 44 sider langt utkast til norske myndigheter, ber nå RAMSAR om en uttalelse innen 17. august.

Delegasjonen, som var på Ringerike i begynnelsen av juli, ber oss kutte ut både Helgelandsmoen-linjen og Busund-linjen. Monserud-linjen kan til nød passere, men med mange flere avbøtende tiltak, som f.eks. tunneller..

I pkt. 12.11 i rapporten mener de sogar at vi bør vurdere en opprustnig av jernbanelinjen Oslo-Gjøvik over Grua med en ny forbindelse til Hønefoss via Jevnaker.

E16 bør bare følge jernbanetraséen dersom dette gir den mest gunstige løsningen i forhold til å påvirke naturen. Uansett mener delegasjonen at det ikke bør være firefelts vei, men trefelts.

Andre saker å lese

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

Fredag 19. juni markerer starten årets sommerutfart. De neste ukene er det ventet nesten seks millioner reisende gjennom Oslo lufthavn. En dag skiller seg ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Politiet fant kokain i bygård i Hønefoss sentrum

17-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet fant kokain i bygård i Hønefoss sentrum

En mann i 30-årene er dømt etter at politiet fant kokain i en bygård i Hønefoss sentrum.

Les mer i RingeriksAvisa

Slik måler de hvor mange som ser VM-kampene

17-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Slik måler de hvor mange som ser VM-kampene

Det er VM-feber i Norge, og hele 1.476.000 seere så på det meste nattens 4-1-seier over Irak på TV 2.

Les mer i RingeriksAvisa

Kronprinsesse Mette-Marit er lungetransplantert

17-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kronprinsesse Mette-Marit er lungetransplantert

Kronprinsessen har gjennomgått en vellykket lungetransplantasjon ved Rikshospitalet i Oslo, opplyser Slottet.

Les mer i RingeriksAvisa