fredag, 20 oktober 2017 09:45

Satser på Eggemoen

Skrevet av
Pilot Rune Prestgarden Hansen før han slipper dronen (Arkivfoto) Pilot Rune Prestgarden Hansen før han slipper dronen (Arkivfoto) Foto: Frank Tverran

Ni år etter at selskapet ble etablert, ble Prox Dynamics solgt for 132 millioner dollar til amerikanske FLIR Systems i november i fjor. Kjøperen er verdens største produsent av termiske kameraer og tilhørende komponenter og overtok den norske droneprodusenten som ledd i en ny satsing innenfor flygende sensorer.

Da amerikanerne inviterte presse til kake og seremoniell kontraktsignering, understreket de at virksomheten i Norge skulle fortsette. Ikke bare det, det ble også fortalt om ambisjoner for videre utvikling av PRS-plattformen. Dette var åpenbart ikke bare prat:

Hovedkontoret er fortsatt på Hvalstad i Asker kommune og produksjonen foregår fortsatt på Eggemoen i Ringerike kommune.

Flir UAS-sjef Gudmund Kjærheim opplyser til TU.no at de i perioden siden de ble kjøpt opp ikke har mistet en eneste ingeniør, men i stedet ansatt flere nye.

– Det sier litt om hvor bra det oppleves å jobbe under trygge forhold med nye sterke eiere som gir oss stor frihet til å utvikle verdensledende teknologi, sier han til TU.no.

Du kan lese hele saken hos TU.no

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

15-09-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

Norske kommuner hadde et fall i utgifter knyttet til sykepleiervikarer på 30 prosent fra 2024 til 2025. Det tilsvarer over 670 millioner kroner. Ringerike går klar.

Les mer i RingeriksAvisa

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

14-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

Fem blokker av banker kontrollerer markedet i hele landet. En kartlegging viser at de dominerer i sine forskjellige geografiske områder.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjedekollisjon på E18 i Sandvika – veien delvis stengt

14-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Flere biler er mandag morgen involvert i en trafikkulykke på E18 i Sandvika i retning Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa